Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Merkelová Česku vyčítá poválečný odsun Němců. Zeman i Babiš se tvrdě ohradili

V době, kdy si připomínáme výročí vypálení obcí Lidice (10. června 1942) a Ležáky (24. června 1942) a vyvraždění jejich obyvatel německými nacisty, kancléřka Spolkové republiky Německo Angela Merkelová si dovolila kritizovat Čechy za poválečný odsun Němců. Ve středu v Berlíně při vzpomínce na oběti vysídlení řekla, že „pro vyhnání neexistovalo ani morální, ani politické ospravedlnění“ a hovořila o „hořké nespravedlnosti“.

Takzvaný „odsun Němců“ byla masová deportace německého obyvatelstva z Československa po skončení druhé světové války v letech 1945-1946. Většina z nich (až 90 %) za války i před válkou podporovala nacisty a porobu českého národa. Podklad pro vysídlení tvořilo několik dekretů prezidenta Edvarda Beneše. Ústavním dekretem o úpravě československého státního občanství osob národnosti německé a maďarské byli Němci zbaveni československého občanství a stali se tak na území Československa cizinci, následně byli vyhnáni a jejich majetek zkonfiskován. Odhadem bylo vysídleno kolem 3 milionů Němců.

Proti výrokům kancléřky Merkelové se důrazně ohradil jak prezident Miloš Zeman, tak premiér Andrej Babiš a mnoho dalších vrcholných politiků.

„Já myslím, že takový výrok je absolutně nepřijatelný a odmítám ho hlavně v období, kdy si připomínáme hrůzy heydrichiády, Lidice, Ležáky a zabití našich parašutistů. Já mám pocit, že v Německu probíhá nějaký vnitropolitický boj a je velice nešťastné, že se jitří staré rány, které jsou pro nás nepřijatelné,” řekl premiér Babiš.

„Sudetští Němci se podíleli a schvalovali přípravu a realizaci konečného řešení české otázky. Nebýt vítězství spojenců, tak nás čekal osud Židů a biologická likvidace. Tyto plány jsou fakta a některé vysídlovací akce se už prováděly v průběhu války. Dnešní vyjádření Merkelové k odsunu Sudeťáků je revanšistické svinstvo,“ poznamenal místopředseda hnutí SPD Radim Fiala.

Ještě důraznější slova byla slyšet z Hradu. „Reakce pana prezidenta na prohlášení spolkové kancléřky Angely Merkelové k odsunu Němců: Hluboký nesouhlas!“, tlumočil mluvčí Ovčáček prezidenta. Sám pak ještě poznamenal: „Tak si to zopakujme. Nacistické Německo, které chystalo genocidu našeho národa, prohrálo válku. Zaplaťpánbůh. Mezi vítězi byla ČSR. Nezapomínejme na utrpení našich lidí!“