Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Meruňkobraní už je volební kampaň, říká Outlý

Opakované debaty o tom, zda by prezident Miloš Zeman měl své návštěvy krajů započítávat do výdajových limitů pro kampaň dle volebního zákona se zdají být u konce. Jednoznačný závěr, co je a co není volební kampaň poskytl Českému rozhlasu Plus politolog Jan Outlý z Úřadu pro dohled nad financováním politických stran a politických hnutí.

Zásadní problém totiž tkví v tom, že ústavní činitelé, kteří v rámci výkonu své funkce cestují po republice a setkávají se s občany mají proti ostatním kandidátům, ať už při volbách parlamentních nebo prezidentských výhodu v tom, že „jsou vidět“, aniž by byli limitování zákonným stropem výdajů na volební kampaň. Ten činí v případě prezidentský voleb 50 milionů korun.

Jak ale odlišit, kdy jde ještě o běžnou pracovní cestu, a kdy už o propagaci vlastní osoby a tím pádem volební kampaň? Jan Outlý upřesnil, že „například návštěvu fakultních nemocnic nebo Ředitelství silnic a dálnic ještě lze považovat za návštěvu konanou v rámci výkonu funkce, ale akce typu meruňkobraní už ne“. Náklady na takovéto akce, konané po vyhlášení voleb a oficiálním začátku kampaně by podle něj měly být evidovány jako tzv. bezúplatná plnění. „Prezidentská kancelář nebo Miloš Zeman za to jistě nemusí fakticky platit, ale do limitu se to musí započítat. Zákon je v tomto velmi nekompromisní“, vysvětlil Outlý.

Možná ještě důležitější než limity na kampaň je zákonem daná maximální výše jednotlivých darů pro kandidáty, která je v tuto chvíli stanovena na 3 miliony korun v průběhu jednoho roku. Své by o tom mohl vyprávět podnikatel Dalibor Dědek, který v médiích řekl, že chce podpořit hnutí Starostové a nezávislí částkou 10 milionů. Následně ale zjistil, že tak velký dar mu zákon neumožňuje.

Na dodržování volebního zákona dohlíží právě nově zřízený Úřad pro dohled nad financováním politických stran a politických hnutí. Politické strany mají povinnost předložit úřadu veškeré účetnictví do tří měsíců po konání voleb. Kromě toho tento úřad rovněž každoročně kontroluje výroční zprávy všech 230 politických stran a hnutí v České republice.