Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Miliardář a moderátor Jaromír Soukup oznámil kandidaturu na prezidenta

Přestože prezidentu Miloši Zemanovi zbývají do konce druhého funkčního období ještě čtyři roky, první zájemce o prezidentské křeslo se už přihlásil. Kandidaturu na prezidenta v roce 2023 oznámil mediální magnát a majitel TV Barrandov Jaromír Soukup.

Vystudovaný právník Soukup, který je majitelem mediálních firem Médea Group a Empresa Media, ohlásil letos v lednu založení hnutí List Jaromíra Soukupa. Uvedl tehdy, že chce bránit národní zájmy před zkorumpovanými politiky a oligarchy. V březnu ovšem oznámil, že se nechystá být předsedou tohoto hnutí a neplánuje za něj ani kandidovat ve volbách.

„Když jsem viděl tu velkou podporu ze strany veřejnosti, tak jsem přemýšlel, že to stojí za zvážení. A rozhodl jsem se, že to v tom roce 2023 opravdu zkusím,“ oznámil dnes Soukup. „Ta věc přijde v roce 2023, a když vidím docela slušnou podporu ve výzkumech, vysokou známost mého jména, skoro 90 procent, a poměrně málo lidí, zhruba okolo deseti procent, kteří mě opravdu nemusí, tak o tom uvažuji. Možná jako první vám můžu říci, že to zkusím a v roce 2023 kandidovat budu. Uvidíme, jak to dopadne a co udělají ta ‚lepší‘ média po tomhle oznámení,“ dodal.

Oznámená kandidatura o založené hnutí nejsou v politice první Soukupovy počiny, kolem věcí veřejných se angažoval už dříve. Pomáhal s financováním kampaně Straně zelených a později financoval Demokratickou stranu zelených, za kterou i neúspěšně kandidoval v roce 2009 do Evropského parlamentu.

Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka není Soukup v cestě na Pražský hrad zcela bez šancí. „Může zaujmout a může mít úspěch,“ míní Ovčáček. Štěstí dle jeho slov přeje připraveným s tím že „liberální levice“ bude kontrovat operací pod falešnou vlajkou. „Její kandidát nebo kandidátka vstoupí do hry s heslem o slušném Česku a bude se snažit brnkat na sociální strunu, například u exekucí. Pod povrchem bude skryto eurohujerství, opovrhování národními zájmy, suverenitou a duchovními a kulturními tradicemi,“ shrnul současný hradní mluvčí.