Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Milion chvilek pro demokracii plánuje na výročí srpnové okupace pochod na Pražský hrad

Spolek Milion chvilek pro demokracii v čele s šestadvacetiletým předsedou Mikulášem Minářem chystá další demonstraci. Po červnovém shromáždění na Letné plánuje Milion chvilek uspořádat další protest na srpnové výročí sovětské okupace. Stejně jako předchozí demonstrace bude i tato namířená proti premiéru Andreji Babišovi a prezidentu Miloši Zemanovi.

Vzpomínkový pochod se podle Mináře uskuteční ve středu 21. srpna od 18:00, začne na Václavském náměstí. Připomenout chce 50 let staré události, kdy se na první výročí okupace Československa vojsky zemí Varšavské smlouvy konaly občanské protesty. Rozehnaly je československé bezpečnostní složky. Zákrok si tehdy vyžádal pět mrtvých a mnoho zraněných.

Kromě historických událostí chce kampaň Milion chvilek pro demokracii připomenout i aktuální problémy. Pořadatelé například vyčítají prezidentu Miloši Zemanovi, že záměrně rozděluje společnost, prosazuje zájmy Ruska a Číny nebo porušuje ústavu. Kritizují také podporu vlády od komunistů nebo střet zájmů, ve kterém je podle nich premiér Andrej Babiš (ANO).

„Dnes nám nehrozí násilné potlačení občanských protestů (tak jako se to stále děje v Rusku). Hrozí nám však lhostejnost a postupný rozklad demokracie. Chceme dát najevo, že jsme tady a že jsme připraveni demokracii a její instituce bránit,“ uvedl spolek na facebooku.