Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Miloš Balák požádal prezidenta o milost jen ústně, rozhodnutí neobsahuje ani zdůvodnění

Ředitel Lesní správy Lány Miloš Balák, odsouzený za ovlivňování veřejné zakázky, požádal prezidenta Miloše Zemana o milost pouze ústní formou. Vyplývá to z dokumentů Hradu, které na základě zákona o svobodném přístupu k informacím získali novináři. Ukázalo se navíc, že prezidentovo rozhodnutí o omilostnění má jen jednu stránku a neobsahuje žádné zdůvodnění. Datum na milosti je dopsáno ručně.

Balák byl pravomocně odsouzen ke třem letům vězení za ovlivnění dvousetmilionové zakázky na zajištění a odvodnění svahů v Lánské oboře. Také měl zaplatit 1,8 milionu korun a dostal čtyřletý zákaz činnosti. Rozsudek byl vyhlášen 24. března, milost od prezidenta dostal dva dny poté.

„Omilostněný nepožádal prezidenta republiky o udělení milosti písemně, ale ústně. A z tohoto důvodu Kancelář prezidenta republiky požadovanou informaci na žádném nosiči nemá,“ vysvětlil Pražský hrad, proč nemá nikde uloženou Balákovu žádost o milost. Milost, kterou server na svých stránkách zveřejnil, pak obsahuje jen rozhodnutí Zemana o prominutí Balákova trestu s ručně dopsaným datem. V jednostránkovém dokumentu není zapsán žádný důvod, proč byl Balák omilostněn.

Prezident Zeman své důvody pro omilostnění Baláka později uvedl například v rozhovoru pro deník Mladá fronta DNES. Zeman prohlásil, že se Balák neobohatil ani nevznikla žádná “národohospodářská škoda”. Dodal, že podle jeho názoru jde o bezúhonného člověka a byl odsouzen jen proto, že pracuje pro Pražský hrad.