Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Miloš Zeman a dalších sedm evropských prezidentů podpořilo přijetí Ukrajiny do EU

Prezidenti osmi členských států Evropské unie, včetně České republiky, vyzvali ostatní členy sedmadvacítky, aby umožnily okamžitě udělit Ukrajině status kandidáta Evropské unie a zahájit přístupová jednání. O společném dopise prezidentů Bulharska, Česka, Estonska, Lotyšska, Litvy, Polska, Slovenska a Slovinska informoval Pražský hrad.

„My, prezidenti členských států EU: Bulharské republiky, České republiky, Estonské republiky, Lotyšské republiky, Litevské republiky, Polské republiky, Slovenské republiky a Slovinské republiky pevně věříme, že Ukrajina si zaslouží perspektivu přistoupení k EU,“ stojí v dopise ostatním členským zemím. O přijetí do EU totiž rozhodují všechny členské státy.

„Vyzýváme proto členské státy EU, aby Ukrajině projevily maximální politickou podporu a umožnily institucím EU podniknout kroky k okamžitému udělení statusu kandidátské země EU Ukrajině a k zahájení procesu přístupových jednání,“ žádají prezidenti. V dopise zároveň vyjádřili podporu a solidaritu ukrajinským občanům. 

Hlavy států tak učinily poté, co v pondělí ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj požádal o urychlené přijetí do EU. Následující den pak podepsal oficiální žádost o přijetí. „Jsem přesvědčen, že Ukrajina si to zaslouží a že vše je možné,“ uvedl ukrajinský prezident. Doposud neměla Ukrajina ani postavení kandidátské země, přestože o vstup do EU již usiluje delší dobu.