Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Miloš Zeman blahopřál prezidentovi Venezuely a pozval ho do Česka

Prezident Miloš Zeman ve středu v oficiálním dopise poblahopřál vůdci venezuelské opozice a prozatímnímu prezidentovi Juanu Guaidóovi k převzetí moci ve Venezuele a pozval ho na návštěvu České republiky. Česká vláda uznala Juana Guaidóa za prozatímního prezidenta Venezuely na návrh ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) v pondělí.

„Dovolte mi, abych vám co nejsrdečněji poblahopřál k vaší odvaze převzít v souladu s venezuelskou ústavou odpovědnost za venezuelský národ a dovést ho ke svobodným a demokratickým volbám. Přeji vám mnoho štěstí ve vašem úsilí a pevně věřím, že vaše snaha bude úspěšná,“ uvádí Zeman v dopise, jehož text publikoval Hrad na svém webu.

„Rád bych využil této příležitosti a pozval vás k návštěvě České republiky. Česká republika oslaví v tomto roce třicáté výročí sametové revoluce a doufám, že i vaší zemi se přechod k demokracii úspěšně podaří. Věřím, že brzy dojde k posílení vzájemných vztahů mezi našimi zeměmi,“ napsal Guaidóovi Zeman.

Guaidó se prohlásil za hlavu země namísto dosavadního prezidenta Nicoláse Madura

poté, co parlament neuznal jeho druhý prezidentský mandát kvůli tomu, že nevzešel z nedemokratických voleb. Kromě Česka uznaly Guaidá za prezidenta Venezuely také další státy EU, naopak Rusko nebo Čína podporují Madurův režim.

Prezidentův krok hlasitě zkritizovali zejména komunisté. Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa se ve Venezuele jedná o pokus o státní převrat organizovaný Američany. „Znovu nesouhlasím s panem prezidentem a mám pocit, že mu přeskočilo,“ reagoval na svém Facebooku poslanec za KSČM Zdeněk Ondráček. Sám přitom nedávno navrhoval, aby urážky prezidenta byly trestným činem.