Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Miloš Zeman chce rozšířit pravomoci prezidenta a zavést povinnou volební účast

Ve čtvrtek se v televizi Barrandov vysílá pořad Týden s prezidentem, kde současný prezident Miloš Zeman oznámil, že by chtěl rozšířit pravomoci hlavy státu. Podle něj by měl mít prezident zákonodárnou iniciativu a na určitá rozhodnutí by tudíž nebyl potřebný souhlas premiéra a jeho spolupodpis.

Už letos v březnu se Zeman nechal slyšet, že by vrátil hlavě státu právo předkládat zákony Parlamentu. Tuto iniciativu prezidenti ztratili v roce 1993 za období Václava Havla. Dokonce by zavedl povinnou volební účast a možnost voličů si sestavit vlastní kandidátky u voleb do Krajů a do Parlamentu. Tím jeho výčet požadavků do budoucna nekončí. Zeman by si také přál, aby prezident měl právo zasahovat předsedovi vlády do výběru ministrů. Podle něj by hlava státu měla mít právo ministry jmenovat nebo je odvolat. Své výroky ale na konci rozhovoru v pořadu zlehčil ironickým výrokem, že se jedná o změny století, ne příštího desetiletí.

V současné době stačí k přehlasování prezidentského veta 101 hlasů v Poslanecké sněmovně, která má celkem 200 členů. Zeman usiluje o to, aby možnost přehlasovat mělo 120 poslanců, namísto původních 101. Zeman prohlašuje, že by se přímá volba hlavy státu měla vhodně vyvážit rozšířením kompetencí. Dodal, že ti politici, kteří nesouhlasí s rozšiřováním těchto pravomocí, jsou plní závisti vůči přímo zvolenému prezidentovi, kterému se dostalo ve volbách obrovské podpory voličů.

Moderátor České televize Lukáš Dolanský na svém účtu na Twitteru přidal příspěvek, ve kterém napsal, že Zeman nabral jiných obrátek ohledně prezidentské zákonodárné iniciativy. Před 4 lety se dušoval, že takovou iniciativu nepotřebuje, pokud by nemohl sehnat podporu poslanců nebo senátorů. Dnes je všechno jinak a prezident Zeman otočil o 180 stupňů.