Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Miloš Zeman v Lublani na summitu Iniciativa tří moří podpořil výstavbu kanálu Dunaj-Odra

Prezident Miloš Zeman dnes v rámci druhého dne návštěvy Slovinska vystoupil na plenárním jednání summitu Iniciativa tří moří (Three Seas Initiative), kde hovořil o přínosech kanálu Dunaj-Odra-Labe a podpořil výstavbu jeho první části, která spojí Dunaj s Odrou. Účast na letošním zasedání přislíbil také předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker nebo ministr energetiky USA Rick Perry.

Prezident podle mluvčího Jiřího Ovčáčka podporuje výstavbu celého projektu. „Nyní je ale nutno se soustředit na etapu Dunaj–Odra,“ poznamenal mluvčí. Zeman podle něj chce na summitu projednat kromě výstavby kanálu také vybudování dopravního spojení vedoucího z jihu na sever. V Lublani se hovořilo také o hospodaření s vodou, bezpečnostních otázkách nebo transatlantických vztazích.

Zemanovi se podařilo prosadit do společného prohlášení summitu Iniciativy tří moří pasáž podporující efektivní hospodaření s vodou, včetně propojování řek a vodních cest.

Podle zastánců projektu by koridor přinesl ekonomické možnosti, zároveň by pomohl skomírající lodní dopravě v Česku a umožnil lepší hospodaření s vodou. Ekologové naopak namítají, že koridor by zničil zbytky relativně přirozených ekosystémů střední Evropy a měl by výrazný dopad na krajinu a vodní režim v zemi.

Stavba by podle studie ministerstva dopravy stála přes 585 miliard korun, z toho labská větev více než 300 miliard korun. Komise ministerstva dopravy navrhla dále pokračovat v přípravách vodního kanálu jen mezi Dunajem a Odrou, protože labská větev se jeví jako riziková.