Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Miloš Zeman měl pravdu – vydání Nikulina do USA bylo nezákonné. Pelikán se prý podbízel velmoci

Přestože proti němu stála téměř celá opozice, prezident Zeman měl v případě vydání ruského hackera Nikulina opět pravdu. Po roce od jeho vydání do USA dal Ústavní soud za pravdu prezidentovi s tím, že tehdejší ministr spravedlnosti Robert Pelikán porušil hackerova práva, když nepočkal před vydáním na definitivní vyřešení Nikulinovy žádosti o azyl. Ústavní soud proto Pelikánovo rozhodnutí zrušil.

Prezident ve včerejším rozhovoru na TV Barrandov úterní verdikt Ústavního soudu ve prospěch Nikulina ocenil. Podle Zemana se Pelikán při rozhodování podbízel zahraniční velmoci. „Pan exministr Pelikán měl být ministrem spravedlnosti suverénní České republiky. Neměl být servilním subalterním úředníkem, který se podbízí zahraniční velmoci,“ uvedl Zeman. „Pokud se (Pelikán) rozhodl postupovat proti právnímu názoru, který byl celkem evidentní, tak možná že byl pod jistým tlakem,“ doplnil.

ÚS se rozhodl zasáhnout, přestože nález těžko může zvrátit již provedené vydání Nikulina do USA. Nález vyhlásil s ohledem na možné budoucí opakování podobného postupu. „Kdyby ÚS takovýto postup, respektive rozhodnutí ministra jako protiústavní nezrušil, mohl by přispět k tomu, že k takovému ústavně nesouladnému předčasnému postupu ministra dojde i v budoucnu, čemuž je u takto vysoce závažného a obtížně napravitelného typu zásahu nutno jednoznačně předejít,“ uvedl v nálezu soudce zpravodaj Radovan Suchánek.

Jednatřicetiletý ruský hacker Jevgenij Nikulin byl zatčen v Praze v roce 2016 na základě amerického zatykače. Americké velvyslanectví pak požádalo Česko o vydání Nikulina do USA kvůli krádeži dat z více než 167 milionů účtů mezinárodní sociální sítě LinkedIn a desítek milionů účtů dalších internetových firem. O vydání Nikulina zároveň požádalo i Rusko kvůli internetové krádeži 3450 dolarů (asi 80.000 korun). Nikulin v tuto chvíli čeká ve vazbě v USA na soud.