Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Miloš Zeman je můj prezident, prohlásil Horáček. A pokáral Drahoše

Textař, producent a bývalý podnikatel Michal Horáček zahájil svou prezidentskou kampaň nejdříve ze všech kandidátů, nakonec ale se ziskem téměř půl milionu hlasů (což představovalo výsledek 9,18 %) nepostoupil do druhého kola volby. Po vyhlášení výsledků prvního kola pak veřejně deklaroval svou podporu akademikovi Jiřímu Drahošovi, zdarma mu dokonce poskytl svůj uvolněný mediální prostor.

Horáček se nyní vyjádřil, že ač nevyhrál jeho favorit, mnohem důležitější je z hlediska tolik proklamované slušnosti a demokracie respektovat výsledek demokratických voleb. „My, kteří jsme si přáli na Pražském hradě změnu, jsme prohráli. Přiznejme si to. Přiznejme si i to, že vyhrál Miloš Zeman. A protože vyhrál v regulérní demokratické soutěži, je nejen správné, ale i nutné mu poblahopřát. Blahopřeji tedy. Není to snadné, ale musím to udělat: říkám, že Miloš Zeman je můj prezident,“ uvedl Horáček na svém profilu.

Zlepšit vztahy mezi „rozdělenou“ společností je podle Horáčka možné právě takovýmto chováním. „Jen takhle budeme ve chvíli, kdy vyhraje náš kandidát, moci žádat po těch, jejichž kandidát prohrál, aby to respektovali. Jen takhle – ne při vítězství, ale v okamžicích zklamání – se učíme a musíme praktikovat demokracii,“ vysvětlil Horáček, který mimo jiné získal doktorský titul v oboru sociální antropologie.

Během kampaně bylo možné nesčetněkrát slyšet pěkná slova jako „sjednocování“, „smiřování“, „slušnost“ a podobně. Horáček poukázal na svoje krédo, že slovům je třeba dávat reálný obsah, jinak jde o mluvení do větru. Pokáral proto neúspěšného kandidáta Jiřího Drahoše za jeho chování po prohře ve volbách: „Chce-li někdo kultivovat politické prostředí a vytyčit si pozici smiřovatele, musí se sám umět smířit jako první. A dát tak najevo i těm, co hlasovali pro jiného kandidáta, že jejich volbu – a tak i je samotné – respektuje. Jen tak lze v jejich hlas doufat v nějakém “příště”, ne? Mluvilo se o tom, že “nic nekončí” a “jede se dál”. Obávám se, že slova bez činů tomu sotva napomohou. Škoda.“

Horáček Drahošovi především vyčetl, že promarnil příležitost ukázat skutečnou oddanost deklarovaným ideálům, o kterých Drahoš celou dobu mluvil. A to ve chvíli, kdy už bylo jasné, že volby vyhrál Miloš Zeman. „Tehdy, myslím, se měl pan profesor Drahoš vydat z Pakůlu do Top Hotelu. Je to autem sotva deset minut. A vítězi poblahopřát.“

„Dopadlo by to tak, že mnozí – a teď mám na mysli zejména voliče MZ – by to ocenili. Není přece možné kandidovat na politickou funkci a voliče protikandidáta považovat za svoloč. Bylo jich 2,8 milionu. Jakkoli mě jejich volba netěší, musím uznat právo každého z nich ji uskutečnit,“ shrnul své dojmy Horáček.