Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Miloš Zeman může pomoci zachránit ČSSD, říká odstupující místopředseda Zimola

První místopředseda ČSSD ve středu rezignoval na svou funkci, ve straně nicméně zůstává. Rád by sociálním demokratům pomohl vylepšit reputaci strany, pokud poslanci ČSSD projeví zájem. O svém rozhodnutí rezignovat na post místopředsedy Zimola informoval tento týden na tiskové konferenci v Lidovém domě.

Zimola má dojem, že členové vedení strany na napravení pověsti ČSSD jako nemají zájem. Jejich primárním cílem je podle něj si udržet moc a stranu k tomu používají jen jako prostředek. Zimola měl patrně na mysli mimo jiné europoslance ČSSD Miroslava Pocheho. Právě kvůli němu se strana dostala do konfliktu s prezidentem Zemanem, který Pocheho odmítl jmenovat šéfem diplomacie.

„Nejen na posledním ústředním výkonném výboru České strany sociálně demokratické, ale i po něm jsem slyšel ze Senátu, od některých hejtmanů, z poslaneckého klubu, dokonce od jednoho ministra, že Zimola je příčinou neúspěchu a že může za všechno. Že Zimola je ten, který svými mediálními prohlášeními způsobuje nejednotu strany a nedůvěryhodnost u voličů. Tak ať se nyní kritici převedou,“ řekl Zimola.

V rozhovoru pro deník Aktuálně pak přišla řeč i na to, že Zimola má blízko k prezidentu Zemanovi a někteří straníci se proto mohli obávat, že skrze prvního místopředsedu Zimolu naroste Zemanův vliv v ČSSD. „Zeman je jistě člověkem, který straně pomohl, považuji jej stále za sociálního demokrata, a právě proto s tím žádný problém nemám,“ odpověděl Zimola. „Najdou se tací, kteří Miloše Zemana nemusí a jeho sympatizanta, či chcete-li spojence, budou takto ostrakizovat. Vedle toho je řada jiných lidí, kteří chápou, že Miloš Zeman může sociální demokracii pomoci,“ dodal.