Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Miloš Zeman odmítl jmenovat Lipavského ministrem zahraničí kvůli nízké kvalifikaci

Tiskový mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček dnes zveřejnil stanovisko Hradu, podle kterého Miloš Zeman odmítá jmenovat Jana Lipavského (Piráti) ministrem zahraničí. Kandidát na ministra prý není s pouhým bakalářským titulem dostatečně kvalifikovaný. Prezidentovi vadí i jeho údajně rezervovaný postoj k Visegrádské spolupráci a Izraeli.

„Na rozdíl od ostatních kandidátů pan Lipavský absolvoval pouze bakalářské studium,“ uvedl Zemanův mluvčí Ovčáček. Nízká ochota ke spolupráci v rámci V4 a ke spolupráci s Izraelem je podle Pražského hradu v rozporu s programovým prohlášením vlády. Zeman také nesouhlasí s Lipavského návrhem, aby se příští Sudetoněmecké dny konaly v Česku. 

Podle Ovčáčka prezident vyjádřil výhrady i k i k některým dalším kandidátům, a to proto, že se tématům svých resortů dosud nevěnovali. „Nicméně, ve snaze přispět k ustavení nové vlády neodmítne prezident republiky svůj podpis na jmenování těchto osob, pouze na problém nízké odbornosti a preference politických, respektive stranických funkcí, upozornil předsedu vlády,“ stojí v prohlášení Hradu. 

Mluvčí v prohlášení dodal, že prezident nemá povinnost akceptovat všechny navržené ministry. „Prezident republiky konstatuje, že Ústava ČR neukládá prezidentu republiky povinnost akceptovat každý návrh, který je mu předložen. Naopak, ústavodárcův výraz ‚návrh‘ implikuje, že tento návrh může být jak přijat, tak odmítnut, jinak by nebyl návrhem,“ uvedl.

Designovaný premiér Petr Fiala (ODS) přitom již ve středu varoval, že pokud Miloš Zeman nejmenuje celou navrženou vládu, podá kompetenční žalobu. „Pořád věřím, že bude vláda jmenována jako celek. Pokud by pan prezident trval na výhradách k jednomu mnou navrženému kandidátovi, tak bych pokládal za nutné, abych podal kompetenční žalobu, a to proto, aby se jednou provždy vyjasnilo, jaké jsou pravomoci prezidenta a jaké jsou pravomoci premiéra v této věci,“ prohlásil.