Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Miloš Zeman se do Bílého domu určitě podívá, řekl Trumpův exporadce

Na pražský Žofín dnes dorazil face, bývalý strategický poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa. Vystoupí zde na konferenci s názvem „Co se to děje v Americe?“, kterou pořádá Centrum transatlantických vztahů CEVRO Institutu.

Steve Bannon je bývalý důstojník námořnictva, v životě si vyzkoušel i práci filmového producenta, investičního bankéře nebo šéfa zpravodajského webu. Od loňského srpna byl šéfstratégem Donalda Trumpa, kterému výrazně pomohl k získání křesla. Nyní se živí jako profesionální řečník, a právě kvůli debatě o současné politické situaci v USA ve vztahu k mezinárodnímu obchodu přijel do Prahy.

Bannonovu návštěvu platí ve spolupráci s CEVRO Institutem český zbrojařský koncern Czechoslovak Group podnikatele Jaroslava Strnada, do jehož impéria patří na dvě desítky společností vyrábějících vojenskou techniku – např. automobilka Tatra, AVIA Motors nebo výrobce radarů Retia. Od konference si zbrojaři slibují získávání dalších zakázek na americkém trhu. „Bannon působí jako magnet a dokáže přitáhnout pozornost,“ vysvětlil mluvčí skupiny.

Ještě před začátkem debaty se MF Dnes podařilo Steva Bannona vyzpovídat ohledně setkání Miloše Zemana s Donaldem Trumpem v Bílém domě, o kterém se již dlouho spekuluje. Vzhledem k tomu, že Bannon býval jedním z nejbližších Trumpových spolupracovníků, má jeho názor váhu. „Donald Trump je ve funkci teprve osmnáct měsíců a já jsem si jistý, že k návštěvě dojde. Takové věci je vždy nutné intenzivně projednat a připravit, ale určitě se to stane,“ řekl.

Bannon zároveň vyvrátil, že by Zeman byl v Bílém domě v nemilosti kvůli dobrým vztahům s Kremlem: „Prezident Trump se na Rusko dívá realisticky. Nikdo neudělal tolik v oblasti sankcí a v reakcích na ruské chování. Dokonce ani Barack Obama. Ale my teď řešíme hlavně situaci v severozápadním Pacifiku, kde je země, která má termonukleární zbraně, balistické rakety a je schopná zasáhnout Osaku, Tokio a dokonce i Spojené státy. Prezident Trump prostě řeší problémy, o nichž nám největší mozky amerických liberálů tvrdily, že nikdy nenastanou,“ dodal.