Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Miloš Zeman se v Hofburgu setkal s rakouským prezidentem Van der Bellenem

Prezident Miloš Zeman dnes zahájil oficiální část státní návštěvy našich jižních sousedů setkáním s rakouským protějškem Alexanderem Van der Bellenem. Ten jej ve svém vídeňském sídle Hofburgu uvítal s vojenskými poctami. Po slavnostních ceremoniích se oba odebrali k rozhovoru mezi čtyřma očima, po němž následovalo jednání obou delegací.

Zeman se v Hofburgu zdržel i na státní oběd, který na počest českého prezidenta a první dámy Ivany Zemanové uspořádal prezident Van der Bellen a první dáma Doris Schmidauerová. Rakouský prezident je znám jako milovník komiksů, Zeman mu proto jako dar přivezl originální boty české výroby s komiksovým vzorem.

Na dnešním jednání se snažil Zeman Van der Bellena přesvědčit o významu rozšířené spolupráce tzv. visegrádské skupiny s Rakouskem a užitečnosti kanálu Dunaj-Labe-Odra. Prezidenti spolu hovořili také o zatím nedokončeném dálničním propojení a zlepšení železniční sítě.

Rakouský prezident Van der Bellen pak na společné tiskové konferenci ocenil vzájemné vztahy obou zemí, zejména kulturní a ekonomické. Prostor pro zlepšení vidí právě v nedokončeném dopravním propojení obou zemí. Připomenul také rozdílné názory Prahy a Vídně v oblasti jaderné energetiky. Na plán dostavby elektrárny Temelín se Rakousko podle Van der Bellena dívá s obavami, rakouský prezident ale ocenil český přístup, kdy Rakousku poskytuje veškeré potřebné informace. „Česká republika je nejdůležitějším partnerem Rakouska ve střední Evropě,“ prohlásil na závěr.

Dnes se český prezident setká také s Van der Bellenovým předchůdcem v prezidentském úřadě Heinzem Fischerem, dále s předsedou parlamentu Wolfgangem Sobotkou, a poté zahájí podnikatelské fórum. Toho by se měl zúčastnit i rakouský prezident, ministryně průmyslu Marta Nováková, ministr dopravy Dan Ťok, prezidenti hospodářských komor obou zemí Vladimír Dlouhý a Harald Mahrer a početná podnikatelská delegace, která Zemana na cestě doprovází.