Miloš Zeman se odmítá omluvit za své výroky na Ukrajině. Řekl svůj osobní názor.
Současný prezident ČR Miloš Zeman se po ostudě na Ukrajině nechal slyšet, že se za své výroky ohledně Krymu nehodlá omluvit. Sdělil svůj osobní názor, což není důvod k omluvě, uvedl Zeman minulý čtvrtek v pořadu Týden s prezidentem na Barrandově. Prohlásil, že by Ukrajina měla právo chtít veřejnou omluvu v případě, že by se nejednalo o jeho osobní názor. Zeman totiž nemá ve zvyku se omlouvat za to, co si myslí.
V úterý při parlamentním shromáždění Rady Evropy prezident označil anexi Krymu za hotovou věc, a zároveň se nezdráhal Ukrajině poradit, aby se s hlavním městem Ruska dohodla na určité kompenzaci. Nešlo o první myšlenku tohoto rázu. Již v minulosti Zeman označil anexi Krymu za protiprávní. Jak v úterý, tak ve čtvrtek, Zeman oznámil, že by se pokus o navrácení Krymu Ukrajině mohl vymknout kontrole a mohl by vyvolat válku. Což údajně řekl i bývalý německý prezident Joachim Gauck. Jeho kancelář ale odmítá podobné výroky.
Zeman během shromáždění na Ukrajině hovořil o tom, aby se Kyjev a Moskva dohodly na kompenzaci za anexi Krymu, ať už ve finanční podobě nebo poskytnutím ropy a zemního plynu. Diplomacie na Ukrajině ale Zemanovy výroky považuje za zcela nepřijatelné. Ukrajinský prezident Petro Porošenko jeho názory odmítá a premiér Volodymyr Hrojsman o Zemanovi nepřímo řekl, že je psychicky nemocný.
S myšlenkami Zemana nesouhlasí ani někteří čeští politici, kteří tvrdí, že je jeho chování v rozporu se zahraniční politikou vlády. Ambasáda USA v Praze na twitterovém účtu napsala: “Krym je Ukrajina”.
Prezident Zeman se v pořadu Týden s prezidentem vyjádřil i k vyhrožování Donalda Trumpa KLDR. Jeho kroky vůči Severní Koreji se mu zdají směšné. Sankce nevnímá jako řešení, jelikož by situaci mohlo řešit komando, které by mělo za úkol zabít severokorejského vůdce Kim Čong-una. Zeman se nechtěl vyjadřovat na adresu amerického prezidenta Donalda Trumpa, zda zvládá funkci nejmocnějšího muže světa. O režimu v Severní Koreji řekl Zeman jen tolik, že to je odporný režim, který je nemožné potlačit násilnou cestou. K sankcím dodal, že jsou zbytečné, a že nefungují ani v případě Kuby. Zeman není jediný, která by chtěl Kima odstranit. Nedávno média přišla s tím, že Jižní Korea plánuje zřídit speciální jednotku určenou k likvidaci vůdce v Severní Koreji. Na závěr je důležité podotknout, že se vztahy mezi Spojenými Státy a KLDR výrazně vymkly kontrole. Trump totiž v září v OSN prohlásil, že Severní Koreu zničí, pokud Kim nepřestane s jadernými testy. KLDR otočilo do protiútoku a hlásá, že zaútočí na ostrov Guam.