Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Miloš Zeman se setkal s izraelským prezidentem Herzogem, omluvil se za Lipavského

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě přivítal svého izraelského protějška Jicchaka Herzoga. Zeman se na tiskové konferenci Herzogovi omluvil za postoj ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) ke zprávě komise Rady OSN pro lidská práva k Izraeli. Prezident Herzog se dnes setkává také s předsedkyní sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09), předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) a premiérem Petrem Fialou (ODS).

Herzog s chotí přijeli na první hradní nádvoří krátce před 10:30. Přivítal je Zeman s manželkou Ivanou, následovala vojenská přehlídka jednotky Hradní stráže a hymny obou zemí. Na Hradě se poté uskutečnilo jednání národních delegací. Tématem jednání byly bilaterální vztahy i ekonomická spolupráce, české předsednictví v Radě Evropské unie a vztahy EU s Izraelem. Oba prezidenti se shodli, že by se mělo uskutečnit společné zasedání vlád Česka a Izraele.

Na tiskové konferenci se poté Zeman omluvil za postoj české diplomacie ke zprávě komise Rady OSN pro lidská práva. Ta uvedla, že hlavními příčinami napětí mezi Izraelem a Palestinou jsou izraelská okupace palestinských území a diskriminační chování židovského státu vůči Palestincům. Český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) byl kritizován za to, že se ČR nepřipojila k zemím odsuzujícím zprávu komise. 

„Dnes dopoledne jste se setkal s vedoucími představiteli obce a já od nich obdržel dopis, v němž se ohradili proti chování českého ministra zahraničí Jana Lipavského. Chtěl bych se proto, jako hlava českého státu, za tento postoj omluvit,“ uvedl na společné tiskové konferenci Zeman.

Při slavnostním obědě ve Vladislavském sále pak Herzog Zemanovi předal nejvyšší izraelské státní vyznamenání Medal of Honor (Řád cti). Zeman byl oceněn za „neochvějnou podporu“ Izraele a jeho lidu nebo za jeho přínos pro přátelství mezi ČR a Izraelem. Stejné vyznamenání, které je udělováno od roku 2012, obdrželo například několik bývalých amerických prezidentů. Tento týden jej převezme i současný americký prezident Joe Biden.