Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Miloš Zeman se na Slovensku účastní oslav sta let Martinské deklarace

Prezident Miloš Zeman se vydal na Slovensko, kde se společně s premiérem Andrejem Babišem účastní oslav 100 let od přijetí Martinské deklarace. Prostřednictvím tohoto dokumentu slovenští představitelé odmítli nadvládu Rakousko – Uherska a 30. října 1918 se přihlásili k myšlence československého státu. Dnešek je na Slovensku mimořádně státním svátkem.

Vzpomínková akce, která je součástí oslav kulatého výročí vzniku společného státu Čechů a Slováků, začala dopoledne kladením věnců k budově, ve které byla Martinská deklarace schválena. V poledne pak proběhl slavnostní program, jehož součástí byly i projevy českých a slovenských politiků.

Zeman a Kiska ve svých řečech připomněli komplikované začátky vzniku Československa a zdůraznili, že i přes rozchod v roce 1993 se obě země znovu sešly ve skvělém projektu Evropské unie.

„Vždy s hrdostí po celém světě říkám, že jako prezident neznám dvě země, které by k sobě měly blíž než Slovensko a Česko. Vždy, když spolu zazní hymny České a Slovenské republiky, mě to chytí za srdce,“ řekl mimo jiné Andrej Kiska.

Zemanův projev se nesl v podobně optimistickém duchu. „Nejsou na světě bližší národy než český a slovenský, a nejde jenom o jazykovou podobnost. A proto věřím, že spolu budeme v rámci Evropské unie dlouhá léta, dlouhé desítky let, možná i dlouhá staletí,“ řekl.

Nakonec prezident Zeman popřál Slovensku vše dobré do dalších let: „Dovolte mi tedy závěrem, abych podobně, jako jsem před dvěma dny na Pražském hradě popřál českému národu šťastnou budoucnost, abych totéž popřál i vám. Přeju vám lásku, přeji vám štěstí, přeji vám přátelství a přeji vám šťastnou budoucnost“.