Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Miloš Zeman si pád komunismu připomene 16. listopadu v Bratislavě

Prezident Miloš Zeman si připomene výročí pádu komunismu 16. listopadu v Bratislavě společně se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou. V den pražských oslav 17. listopadu se žádné oficiální akce a nezúčastní a historickému výročí věnuje tichou vzpomínku. Na tiskové konferenci to dnes řekl jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Třicáté výročí potlačení pražské studentské demonstrace v Praze 17. listopadu připomene řada akcí. Zeman chce na tehdejší události vzpomenout již o den dříve v Bratislavě u pamětní desky u Univerzity Komenského. V hlavním městě Slovenska se protesty uskutečnily o den dříve 16. listopadu 1989.

Na dotaz, zda prezident plánuje uctít i památku pražských událostí, Ovčáček řekl, že Zeman 17. listopad věnuje tiché vzpomínce. Připomněl, že prezident se listopadových událostí 1989 zúčastnil. „Je to mnohem vzácnější než vzletná slova, velké projevy a halasné burácení, kterého budeme svědky,“ řekl mluvčí k Zemanovu plánu.

Naopak slovenská prezidentka Čaputová se české vzpomínky na 17. listopad zúčastní. Má v plánu položit věnec k památníku 17. listopadu na pražské Národní třídě, večer se pak s předsedou českého Ústavního soudu Pavlem Rychetským zúčastní diskuse v České televizi o boji za pravdu.