Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Miloš Zeman si stále nezřídil transparentní účet!

Současný prezident Miloš Zeman si zatím nezaložil transparentní účet narozdíl od svých protikandidátů Michala Horáčka nebo Jiřího Drahoše. Koncem června dostal Drahoš na svůj účet 100 000 korun od známého biochemika Václava Pačese, který přeje vítězství bývalému akademikovi věd. Otevření tzv. transparentního konta umožní ostatním vidět všechny finanční převody a rovněž dary od příznivců, což ukazuje na snahu uspět v blížících se volbách. Jiný způsob zvolil podnikatel a básník Michal Horáček, který se rozhodl si celou kampaň hradit ze svých příjmů. Doslova říká, že ´´je nezávislý a nikomu není zavázán´´. Jeho cílem je být čitelný po celou dobu kampaně.

A do třetice z favoritů v prezidentských volbách se Miloš Zeman rozhodl vyhnout moderním taktikám soupeřů a žádný takový účet si nezřídil. Čeká pouze na moment, kdy dobrovolníci vysbírají povinných 50 tisíc podpisů, jelikož finální volební tým nebyl určen. Neporušuje tím zákon, protože tu zákonnou povinnost zřídit si transparentní účet dostanou kandidáti až ve chvíli, kdy bude vyhlášený jasný termín voleb na prezidenta ČR 2018. Do té doby je jim dán prostor zvážit, zda chtějí své finance zveřejnit, nebo si je ponechají v tajnosti jako Zeman.

Dobrou zprávou tedy je, že se adepti nemusí bát možných kontrol z Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí. Mají totiž možnost vše dochystat do posledního puntíku. Zřízením tohoto účtu se tak budou moct odlišit náklady na volební kampaň, a pak výdaje, které padnou při sbírání potřebných podpisů, napsal Úřad na svém webu.

Tým Miloše Zemana se odhodlal k ojedinělé strategii. Jelikož byla hlava státu nedávno obviněna z toho, že dělá kampaň z financí daňových poplatníků, petiční akce na podpisy probíhají všude jinde než na přeplněných náměstích a tam, kde má zrovna prezident veřejný projev nebo probíhá jeho návštěva, aby se tak bránili podobným nařčením. Členka petiční skupiny Barbora Filípková říká, že si nepřejí, aby byly prezidentské návštěvy jakkoli spojovány se sbíráním podpisů.

Velikým překvapením pro Zemanův tým je zájem Pražanů. Je zřejmé, že má současná hlava státu silnou podporu na Vysočině, v Ústecku nebo na Zlínsku. Proto byla Praha novinkou v počtu těch, kteří přišli podepsat kandidátskou petici právě Zemanovi. Nejrychleji sesbíral podpisy Horáček, jako druhý přišel Drahoš, ovšem Zemanův tým ještě nespočítal konečné číslo. Filípková dodává, že se na tom v kanceláři pracuje a prochází se jednotlivé petiční archy.