Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Miloš Zeman si užívá státní návštěvu Německa, setká se se všemi vrcholnými politiky

Prezident Miloš Zeman dnes zahájil druhý den státní návštěvy Německa. V Postupimi se setkal s braniborským ministerským předsedou Dietmarem Woidtkem, odpoledne věnoval i s manželkou prohlídce zámku Cecilienhof. Na zámku se nachází místnost, ve které byla po skončení druhé světové války podepsána tzv. postupimská dohoda. Zemana zaujala zejména originální židle, na které tehdy seděl Winston Churchill. Návštěva je plánovaná jako třídenní a prezident se stihne setkat se všemi vrcholnými představiteli Německa.

S předsedou braniborské vlády se Zeman bavil především o ekonomické spolupráci a nedávné investici české firmy Energetický a průmyslový holding (EPH) v Braniborsku. Probírali spolu též aktuální politickou situaci v Německu. Pozdě odpoledne se pak prezident sejde se zástupci německých firem, které investují v Česku.

Do Německa prezident Zeman vyrazil ve středu poté, co se zúčastnil ranního zasedání vlády ohledně schvalování státního rozpočtu. Návštěvu zahájil setkáním s bývalým eurokomisařem Gunterem Verheugenem, který se podílel na přijetí České republiky do Evropské unie. S Verheugenem, jemuž před dvěma lety udělil nejvyšší české státní vyznamenání – Řád bílého lva, jednal Zeman mimo jiné o brexitu nebo příštím evropském rozpočtu.

V pátek ho ještě čeká schůzka s bývalým německým kancléřem Gerhardem Schröderem a především s německým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem a kancléřkou Angelou Merkelovou. S prezidentem Steinmeierem, který Zemana v pátek před polednem přivítá s vojenskými poctami, hodlá Zeman hovořit například o přeshraniční spolupráci nebo reformě Evropského parlamentu.