Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Miloš Zeman složí slavnostní prezidentský slib ve čtvrtek 8. března

Po výhře nad Jiřím Drahošem ve druhém kole volby s rozdílem 152 184 hlasů už Miloši Zemanovi stál v cestě jen Nejvyšší správní soud, který na základě více než 60 stížností mohl rozhodnout o neplatnosti volby. Soud ale nakonec žádné ze stížností nevyhověl a lhůta k podávání dalších vypršela. Obhájce prezidentského mandátu má tak cestu na Hrad oficiálně otevřenou.

Miloš Zeman složí svůj druhý prezidentský slib ve čtvrtek 8. března, inaugurace se uskuteční ve 14 hodin na tradičním místě – ve Vladislavském sále Pražského hradu. Po slavnostním složení slibu, který prezident skládá do rukou předsedy Senátu, zazní státní hymna, doprovázená jednadvaceti čestnými salvami z Petřína.

Po inauguraci bude následovat Zemanův projev a pak společná modlitba s kardinálem Dominikem Dukou v Kapli svatého Václava ve svatovítské katedrále. „Závěrečným bodem slavnostního dne bude společenské setkání ve Španělském sále Hradu. To je ale určeno primárně pro hosty inaugurace,“ informoval hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Veřejnost může celou slavnostní událost sledovat na velkoplošné obrazovce u hlavního vstupu do Hradu (u brány Gigantů).

Jedinou změnou oproti tradicím bude stůl, na kterém bude Miloš Zeman prezidentský slib podepisovat. „Pro podpis slibu bude poprvé připraven Masarykův stůl a křeslo z Masarykovy pracovny, díla architekta Jože Plečnika. Jde o hlubokou symboliku, letos si připomínáme sto let naší samostatnosti,“ prozradil mluvčí.

Necelý týden po inauguraci má pak prezident v plánu uspořádat ve Španělském sále Pražského hradu koncert, kde se setká se svými přáteli a podporovateli, aby jim poděkoval za jejich podporu během celé volební kampaně.