Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Miloš Zeman už potřetí přispěl Fondu ohrožených dětí částkou 2,5 milionu korun

Osm dní před prvním kolem prezidentských voleb se současný prezident ČR Miloš Zeman odhodlal k tradičnímu kroku. Fondu ohrožených dětí (FOD) poslal celkem 2,5 milionu korun. V minulých letech většinou obnos posílal již v prosinci, letos učinil výjimku. Zdůvodnil to tím, že byl během Vánoc příliš zaneprázdněný.

Ve čtvrtek Zeman předal symbolický šek řediteli FOD Janu Vaňkovi. Organizace obdržela obnos od samotného prezidenta již potřetí v řadě z fondu, který Zeman původně zřídil na splácení státního dluhu.

Prezident Zeman rovněž sdělil, že FOD věnuje i zůstatek na svém transparentním účtu, který si jako kandidát na prezidenta musel povinně zřídit. Zákon dále jasně říká, že jednotlivý uchazeč musí zůstatek na volebním účtu převést ve prospěch charitativní společnosti dle vlastního výběru. Zeman počítá s tím, že zbytek peněz fondu zašle koncem letošního roku.

Ostatní prezidentští adepti se rovněž aktivně zapojují do charitativních činností. Například, podnikatel Michal Horáček dlouhodobě pomáhá postiženým lidem, zatímco bývalý šéf Akademie věd Jiří Drahoš se svojí ženou přispívá na řadu charit, včetně fondu Paraple. Bývalý předseda ODS Mirek Topolánek se nedávno zapojil do pochodu proti cukrovce a Pavel Fischer zase bojuje za očkování proti chřipce a v minulosti dokonce působil jako předseda správní rady Nadace Forum 2000. Lékař Marek Hilšer mezi lety 2011 a 2012 pracoval pro humanitární organizaci ADRA v Keni.

V současné době česká hlava státu na svém volebním účtu disponuje částkou kolem 4,5 milionu korun. Zeman je přesvědčený, že celý obnos nevyužije, jelikož žádnou volební kampaň údajně nevede. Doposud se sice voličům dostaly do rukou letáky s jeho osobou nebo mohli spatřit billboardy s jeho jménem, Zeman to ale označil za iniciativu vycházející od zcela jiné osoby, v žádném případě ne jeho vlastní.