Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Miloš Zeman ve čtvrtek přijme premiéra kvůli Staňkově demisi, jednání v Lánech dopadlo patem

Miloš Zeman ve čtvrtek přijme premiéra kvůli Staňkově demisi, jednání v Lánech dopadlo patem

Předsváteční setkání prezidenta Miloše Zemana, premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministra vnitra a předsedy ČSSD Jana Hamáčka v Lánech ohledně odvolání ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) nepřineslo žádný výsledek. Prezident ani po schůzce nevyhověl Babišovu návrhu na jeho odvolání.

Premiér před schůzkou uváděl, že hodlá prezidenta přesvědčit, aby návrhu na odvolání Staňka vyhověl. Nakonec se ale pozice stran nezměnily a sociální demokraté hrozí odchodem z vlády, kdyby Staněk v kabinetu zůstal.. O setrvání ČSSD ve vládě by mělo 15. července rozhodovat předsednictvo strany.

Prezident Zeman se tak ve čtvrtek odpoledne na Hradě znovu sejde s premiérem Andrejem Babišem. Na Twitteru to uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček, témata jednání neupřesnil. „O setkání požádal pan premiér,“ odpověděl Ovčáček na dotaz, jaká témata budou Zeman s Babišem projednávat.

Zeman v květnu nepřijal Staňkovu demisi. ČSSD poté požádala Babiše, aby Zemanovi navrhl odvolání ministra kultury, kterému podle ústavy hlava státu musí vyhovět. Prezident tak dosud neučinil, chce prý počkat až na výsledky policejního vyšetřování trestních oznámení, které podal Staněk.

Premiér Babiš se v minulých dnech postavil odmítavě k možnosti podání kompetenční žaloby na prezidenta, na jejímž základě by Ústavní soud mohl nařídit Zemanovi, aby premiérovi vyhověl a Staňka bezodkladně zbavil funkce.