Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Miloš Zeman zaslal dopis řecké prezidentce k 200. výročí nezávislosti Řecka

Celé Řecko si dnes připomíná dvousté výročí začátku války za nezávislost. V Aténách slavili salvami z kanónů, historickou vojenskou přehlídkou, stovkami národních vlajek a tisíci modrých a bílých květin. Oslav se kromě účastnili mimo jiné ruský premiér Michail Mišustin, francouzská ministryně obrany Florence Parlyová či britský princ Charles, tedy zástupci zemí, jež začátkem 19. století řeckým povstalcům pomohly vybojovat nezávislost na Osmanské říši.

„Před dvěma staletími hrstka odhodlaných bojovníků pozdvihla prapor nezávislosti. Dali do pohybu proces, o jehož konci se jim ani nesnilo. Ale s pomocí spojenců hrdinsky bojovali a získali svobodu,“ prohlásil ráno na Akropoli řecký premiér Kyriakos Mitsotakis. Připomněl, že letošní Den nezávislosti je jedinečný, ale také odlišný v tom, že „země je ve finální bitvě s pandemií“. 

Prezident Miloš Zeman zaslal prezidentce Řecké republiky Katerině Sakellaropoulou blahopřejný dopis, ve kterém vyzdvihl přátelské vztahy mezi oběma zeměmi a vyjádřil naději, že oslavy Dne nezávislosti budou pro Řeky morální vzpruhou v těžkých časech. Zdravici poslala i Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR.

„Datum 25. března 1821 představuje nejen počátek zrodu moderní Řecké republiky vybudované na základech starověké antické civilizace, ale do jisté míry předznamenalo i následný vznik moderních národních států na evropském kontinentě,“ píše Zeman. „Věřím, že takto významná oslava bude v těchto velmi těžkých časech celosvětové pandemie morální vzpruhou pro řecký národ a jeho občany po celém světě,“ dodává.

„Věřím také, že tradičně přátelské vztahy mezi Českou republikou a Řeckou republikou se budou i nadále rozvíjet a poskytovat mnoho příležitostí k prohloubení partnerství našich zemí. Dovolte mi, abych ještě jednou popřál Vám osobně i všem občanům Řecké republiky mnoho zdaru a prosperity,“ rozloučil se český prezident.