Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Miloš Zeman zítra jmenuje nové soudce, pak má naplánovanou týdenní dovolenou

Po vítězství v prvním kole Miloš Zeman hlásal, že je stále mlád a plný sil. Stejně jako každý pracující ale i prezident občas potřebuje prostor pro odpočinek a regeneraci. Naplánoval si proto týdenní dovolenou, kterou stráví převážně na zámku v Lánech.

Obhajobu prezidentského úřadu tak oslavili spíše členové štábu než samotný Zeman. Ten po sečtení výsledků voleb uspořádal tiskovou konferenci, na které vřele poděkoval svým příznivcům a podporovatelům, kolem šesté hodiny večerní už ale byl na cestě do Lán. Původně měl večer na TV Barrandov proběhnout ještě povolební rozhovor, nakonec se ale neuskutečnil.

V pondělí pak Zeman jmenoval do funkce 12 rektorů vysokých škol a univerzit, kteří do svých funkcí nastoupí v únoru a dubnu. Jmenování obvykle doprovází ceremoniál na Hradě, tentokrát ale Zeman udělal výjimku a šéfové vysokých škol dnes převzali své jmenovací dekrety v pražském Karolinu od ministra školství Roberta Plagy.

Na veřejnosti se znovuzvolený prezident objeví zítra, kdy bude jmenovat 25 nových soudců. Ti částečně nahradí soudce, kteří svou profesní dráhu končí a posílí některé přetížené soudy. Osmadvacet nových soudců jmenoval prezident i loni v září, tehdy je při slavnostním proslovu varoval před braním úplatků.

Na sociálních sítích i v médiích se kvůli Zemanově odpočinku opět vyrojily spekulace o zhoršení jeho zdravotního stavu. Mluvčímu prezidenta Jiřímu Ovčáčkovi už došla s neustálými útoky na Zemanovo zdraví trpělivost a rázně se proti novinářským bludům ohradil: „Už ve vítěznou sobotu jsem na dotazy novinářům řekl, že až do středy bude pan prezident zaslouženě odpočívat v Lánech. Nenávistný mediální póvl a hnůj přesto nadále šíří lživé spekulace o zdraví pana prezidenta. To je ta jejich noblesa. A co teprve, až se dozví, že celý příští týden bude mít pan prezident dovolenou! A Ovčáček také!“ napsal mluvčí svém profilu.