Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Ministerstvo dopravy zruší územní rezervy pro „Zemanův“ kanál Dunaj-Odra-Labe

Ministerstvo dopravy chystá zrušení územní ochrany pro stavbu vodního koridoru Dunaj – Odra – Labe (DOL), o jehož výstavbu se dlouhodobě zasazuje prezident Miloš Zeman. Území v plánované trase koridoru bylo blokováno od roku 2010, kdy jeho ochranu zavedla tehdejší vláda Jana Fischera. Jeho odblokování je součástí plánů současné vlády, která zastavení prací avizovala ve svém programovém prohlášení.

Zrušení územní ochrany uvolní pozemky kolem plánovaného vodního díla pro jiné stavby. Územní náhradu pro projekt resort nechystá, což by znemožnilo další přípravu koridoru. Návrh je nyní v meziresortním připomínkovém řízení. Návrh navazuje na dřívější plány současné vlády Petra Fialy (ODS) na zastavení příprav projektu DOL.

Resort dopravy připravuje také zrušení předloňského usnesení vlády, v němž se počítalo se změnou vedení koridorů územní rezervy koridoru, dále s vyhodnocením vlivu stavby kanálu na životní prostředí a s jednáním s Evropskou komisí o zařazení projektu ve variantě Dunaj-Odra do transevropské dopravní sítě TEN-T. 

Podle studie proveditelnosti měl celý projekt vyjít na téměř 586 miliard korun. Podle zastánců přinesl ekonomické možnosti, zároveň by pomohl skomírající lodní dopravě v Česku a umožnil lepší hospodaření s vodou. Odpůrci naopak argumentují, že koridor by zničil zbytky relativně přirozených ekosystémů střední Evropy a měl by výrazný negativní dopad na krajinu a vodní režim v zemi.