Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Ministerstvo obrany vypsalo tendr na plošinu, která by dostala prezidenta do letadla

Ministerstvo obrany vypsalo soutěž na firmu, která by zajistila speciální zdvihací plošinu pro nástup prezidenta Miloše Zemana do vládního speciálu. Zakázka nazvaná Služba k zajištění nástupu a výstupu prezidenta ČR se sníženou pohyblivostí do letounu A-319 má odhadovanou cenu 2,4 milionu korun.

Požadavek na “pronájem prostředku pro důstojný nástup prezidenta ČR (nakládání osob s omezenou schopností pohybu) do letounu A-319 CJ včetně obsluhy” uveřejnilo ministerstvo na svém profilu v registru veřejných zakázek. Připravená smlouva mluví o zajištění deseti až dvaceti letů prezidenta v letech 2021 až 2023.

Vysokozdvižná nástupní plošina, takzvaný ambulift, se běžně používá pro usnadnění nástupu invalidních osob do letadla. Díky zdvižné plošině se vozíčkáři nebo osoby se ztíženým pohybem mohou vyhnout schodům, po kterých se do letadla běžně nastupuje.

Zařízení musí být podle specifikace zakázky schopno zdvihnout plošinu od země do čtyř metrů. V kabině ambuliftu musí být podle specifikace například i klimatizace a topení a plošina musí být na letišti k dispozici do 24 hodin od zadání požadavku. „Nově poptávané zařízení má být využitelné i v podmínkách „extrémních“ letních a zimních měsíců,“ uvedla Magda Dvořáková z tiskového oddělení AČR.

Kvůli ztíženým možnostem pohybu na invalidním vozíku musel prezident tento týden pro návštěvu brněnské základní školy využít namísto vrtulníku armádní letoun C-295 CASA. Ten je v zadní části vybaven sklápěcí plošinou. Podle mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka byla volba armádního letounu CASA pro přelet do Brna ideální.