Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Ministerstvo vnitra ukončilo kontrolu na hradě, prověřovalo podezřelé skartace

Ministerstvo vnitra ukončilo kontrolu, kterou v Kanceláři prezidenta republiky prověřovalo správu dokumentů a spisů. Kvůli únikům informací a uspěchaným skartacím kontrolu v kanceláři prezidenta prováděl i Národní bezpečnostní úřad. Zkoumal, jak kancelář dodržuje právní předpisy v oblasti ochrany utajovaných informací. Úřad zatím k výsledkům kontroly nebude sdělovat bližší informace, uvedla mluvčí resortu Hana Malá.

„Kontrola spisovné služby KPR na místě byla ukončena, aktuálně probíhá zpracování kontrolního protokolu, následovat bude lhůta pro uplatnění námitek. Ministerstvo vnitra do doby ukončení celého kontrolního procesu nebude poskytovat bližší informace,“ uvedla Malá.

Podle předsedy bezpečnostního výboru Pavla Žáčka (ODS) je kolem nakládání s tajnou zprávou BIS o zapojení ruských agentů do výbuchu ve Vrběticích na Hradě mnoho nejasností. Proč ji prezident nedostal hned, kdo mu ji předal a za jakých okolností „omylem“ zmizela.

„Můžu potvrdit, že slovo ‘omylem’ tam zaznělo, nebudu říkat v jaké konotaci. Zaznělo tam do určité míry i zpochybnění termínu mimořádná skartace,“ uvedl Žáček. Podle něj je ve veřejném zájmu odpovědět na otázku, zda šlo o chybu, nebo záměr. „Jestli to nedoprovázel nějaký únik informací z písemností, které jsou ve vysokém stupni utajení,“ podotkl.

Na skartování tajné informace o Vrběticích na Hradě upozornily Radiožurnál a Respekt. Policisté podle nich na informaci o skartování materiálu narazili, když na Hradě zjišťovali, zda se s tajnou zprávou o Vrběticích neseznamovali lidé bez bezpečnostní prověrky. Kancelář prezidenta republiky později potvrdila, že dokument skartovala. Odmítá ale, že by tím porušila předpisy.