Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Ministerstvo vnitra uvedlo, že kandidaturu odevzdalo 18 uchazečů o funkci hlavy státu. Část z nich ovšem nesplnila požadavky a byla vyřazena.

Na začátku se o post prezidenta země ucházelo více než 20 kandidátů. Řada z nich již odstoupila. Kupříkladu Ivan Smetana, kterému se nezamlouval vývoj prezidentských voleb a výsledek těch parlamentních. Z boje o Hrad odstoupil rovněž bývalý šéf úřadu vlády Karel Štogl, který získal pouhých 9 senátorských podpisů. Uvidíme, jak tomu bude v letošním roce.

Ministerstvo vnitra oznámilo, že kandidaturu na prezidenta odevzdalo celkem 18 adeptů. Pět z nich kalkuluje s podpisy českých občanů, čtyři získali poslanecké podpisy, a tři z nich se spoléhají na návrh senátorů. Počet se může ještě zvýšit. Ministerstvo počítá s tím, že někdo z uchazečů podal přihlášku na podatelnu, tudíž výsledný počet adeptů o funkci na Hradě ohlásí ve středu 8. listopadu v ranních hodinách.

Mezi uchazeči, kteří obdrželi dostatek podpisů, je současný prezident Miloš Zeman, bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš a podnikatel Michal Horáček. Podporu senátorů nebo poslanců dostali bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek, prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek, dále předseda Rozumných Petr Hannig a v neposlední řadě bývalý velvyslanec ve Francii Pavel Fischer s lékařem Markem Hilšerem. V úterý se k odevzdání kandidatury přihlásila rovněž bývalá místostarostka Prahy 8 Terezie Holovská. Další adept Josef Toman přišel s tím, že poslal petici s více než 75 tisíci podpisy poštou. Těsně před vypršením lhůty s kandidaturou přišli také Roman Hladík a Libor Hrančík, ovšem podle zákona nesplnili limit podpisů.

Jelikož se jedná o tvrdý souboj, uchazeči jsou povinni dodržovat daná pravidla. Někteří nesplnili požadavky dané zákonem, a byli vyřazeni jako potenciální kandidáti. Podle náměstka ministerstva vnitra Petra Mlsny jich vyřadili celkem devět. Obecně známou podmínkou pro uznání kandidatury je sesbírání 50 tisíc podpisů občanů, nebo podpora alespoň 20 poslanců, či 10 senátorů. Mlsna dodal, že oněch pět kandidátů, kteří předložili petici s podpisy lidí, ukazují, že dva z nich nezískali potřebné množství. Šest uchazečů dokonce poslalo kandidaturu, ale nepředložilo ani petici, podporu poslanců, či senátorů.

V úterý 7. listopadu ve 4 hodiny odpoledne vypršela lhůta pro podání kandidátek na prezidenta. Část adeptů si nechala odevzdání na poslední chvíli a dorazila až těsně před koncem, mezi nim byl, například, bývalý předseda ODS Mirek Topolánek, který svoji kandidaturu oznámil teprve nedávno.

Resort vnitra má nyní za úkol posoudit, zda kandidáti na prezidenta konali dle požadavků. Rovněž musí překontrolovat podpisy na petičních arších. Ministerstvo je nanejvýš opatrné, a proto se rozhodlo sdělit jména oficiálních uchazečů až spolu s výsledkem kvůli ochraně osobních údajů.

Do minulých voleb na prezidenta se přihlásilo 20 kandidátů. Do boje o Hrad bylo nakonec zaregistrováno pouze devět adeptů. Podle dostupných informací žádný z nich nemá o prezidentské křeslo zájem, kromě Miloše Zemana. Prezidentské volby se budou konat 12. a 13. ledna roku 2018 a druhé kolo bude za dva týdny později.