Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Ministr kultury bude v polovině srpna, slíbil Babiš. Prezident Zeman ale Šmardu zřejmě nejmenuje

Téměř měsíc po odvolání Antonína Staňka (ČSSD) zůstává post ministra kultury stále prázdný. Premiér Andrej Babiš (ANO) po červencové schůzce s prezidentem Milošem Zemanem ohlásil, že prezident jmenuje Staňkova nástupce v půli srpna. Zeman je ale na dovolené a nic nenasvědčuje tomu, že by měl být kandidát sociálních demokratů Michal Šmarda jmenován.

„Pan prezident potvrdil, že k 31. červenci odvolá na základě mé žádosti ministra kultury Antonína Staňka a o nominaci ČSSD na post ministra kultury rozhodne přibližně v polovině srpna,“ oznámil 24. července po jednání v Lánech premiér Babiš.

Zdá se ale, že šlo jen o plácnutí do vody. Prezidentův mluvčí totiž naznačil, že prezident nemá v úmyslu Šmardu vůbec jmenovat. „Prezident republiky Miloš Zeman konstatoval, že pan Michal Šmarda se nikdy nezabýval problematikou české kultury. Z tohoto důvodu není odborně kompetentní pro výkon funkce ministra kultury České republiky,“ uvedl Ovčáček. „Proto prezident republiky požádal předsedu ČSSD Jana Hamáčka, aby mu prostřednictvím předsedy vlády navrhl jiného kandidáta, splňujícího alespoň elementární odborné předpoklady,“ dodal.

Situace se zřejmě vyjasní až příští týden po Zemanově návratu z dovolené. Na dovolené je ostatně v tuto chvíli i premiér Babiš a také samotný kandidát ČSSD na ministra kultury Michal Šmarda. „Vše je v rukou našeho předsedy Jana Hamáčka. Dokud on nerozhodne jinak, tak já zůstávám kandidátem na ministra kultury. A nadále budu čekat, až mě pan prezident jmenuje,“ sdělil z dovolené v Maďarsku Šmarda.