
Ministr obrany Metnar udělil 22 lidem nejvyšší resortní vyznamenání Záslužný kříž
Ministr obrany Lubomír Metnar (ANO) v neděli u příležitosti Dne válečných veteránů a výročí konce první světové války vyznamenal 22 lidí nejvyššími vyznamenáními ministerstva obrany – Záslužnými kříži. Mezi vyznamenanými jsou jak lidé bojující ve druhé světové válce, tak i vojáci zranění v novodobých zahraničních misích české armády.
Záslužný kříž ministra obrany ČR druhého stupně dostal v Národním památníku na Vítkově kapitán Viktor Pattia, velitel 10. strážní roty, která střeží afghánskou leteckou základnu Bagram, kde letos v srpnu zahynuli čeští vojáci. Patia byl oceněn za to, že i po složité situaci po incidentu jednotka pokračovala v plnění úkolů.
Záslužný kříž ministra obrany ČR třetího stupně dostalo 15 lidí především za zásluhy během druhé světové války. Čtyři z oceněných, Jan Šimčík, Lukáš Hirka, Vladimír Šupa a Ivan Vorel utrpěli zranění během novodobých misí české armády. In memoriam byl oceněn například Pravoslav Batěk, který byl účastníkem národního boje za osvobození od září 1944, kdy navázal spolupráci s partyzánskou skupinou operující v Chřibech. Jeho rodina doma ukrývala ruskou partyzánku.
Ministr Metnar v proslovu připomněl, že Den válečných veteránů, který se slaví od konce první světové války, připomíná oběti všech konfliktů, ať už byly na jakékoli straně. V Česku si lidé připomínají zejména legionáře, díky kterým také mohlo vzniknout Československo, členy odboje z druhé světové války i vojáky současné působící v zahraničních misích. Díky profesionalitě vojáků toto zahraniční angažmá zvýšilo prestiž české armády, přesto 28 z nich při plnění svých úkolů zemřelo, uvedl ministr. Poté věnoval vzpomínku čtyřem vojákům, kteří letos padli v Afghánistánu.
Veterán druhé světové války Emil Boček poděkoval Metnarovi, že ministerstvo obrany prostřednictvím svého odboru péče o válečné veterány vysloužilé vojáky podporuje; uvedl ale také, že mezi pracovníky ministerstva obrany jsou i tací, kteří tuto činnost zneužívají ve svůj prospěch. Metnarovi pak spolu se zástupci Československé obce legionářské předal u příležitosti stého výročí vzniku Československa a dnešního svátku Československého lva jako symbol české státnosti.