Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Ministr spravedlnosti podal stížnost proti odložení trestního oznámení v kauze Zemanova zdraví

Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO) podal stížnost pro porušení zákona v souvislosti s odložením trestního oznámení Hradu na brněnského politika Svatopluka Bartíka. Vyhověl tak návrhu, který mu dal prezident Miloš Zeman. Bartík v roce 2017 těsně před prezidentskou volbou zveřejnil nepravdivou informaci, že má Zeman rakovinu a zbývá mu pár měsíců života.

Hrad následně na Bártíka podal trestní oznámení pro podezření z pomluvy a poškozování cizích práv. Policie věc loni v prosinci odložila, proti čemuž si Hrad neúspěšně stěžoval u státního zástupce. Zeman se pak rozhodl obrátit na ministra spravedlnosti Jana Kněžínka.

„Prezident republiky podal dne 14. února podnět ministru spravedlnosti k podání stížnosti pro porušení zákona proti rozhodnutí státního zástupce z Městského státního zastupitelství v Brně o zamítnutí stížnosti proti odložení věci. Podnětu bylo vyhověno a ministr spravedlnosti podal dne 4. března k Nejvyššímu soudu stížnost pro porušení zákona,“ uvedl hradní právník Marek Nespala. Stížnost podle něho směřuje v neprospěch podezřelého, tedy Bartíka.

Nespala trvá na stanovisku, že se Bartík dopustil trestného činu, a to zřejmě se zlým úmyslem. „Tuto zjevnou nepravdu prozdrojoval pachatel tak, že řekl, že ji má z důvěryhodného zdroje, který ji má ověřenou svým důvěryhodným zdrojem. To by každý mohl říct o každém všechno, a potom by ten trestný čin (pomluvy) ztrácel smysl,“ podotkl advokát.

Zeman v současné době vede s Bartíkem také civilní soudní spor, který byl přerušen kvůli prověřování policie, zda se Bartík nedopustil pomluvy a poškozování cizích práv. Poté, co policie věc odložila, rozhodl soud o pokračování sporu. Zeman se žalobou na ochranu osobnosti domáhá vedle omluvy také náhrady nemajetkové újmy ve výši pěti milionů korun.