Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Ministr vnitra Rakušan nařídí revizi zátaras na Hradě. Všichni nejsme teroristi, vzkázal

Nový ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) požádal policii a tajné služby o revizi všech bezpečnostních opatření, která v současné době platí na Pražském hradě. Kolem památky se podle něj vytvořilo „válečné opevnění“, které odrazuje od vstupu běžné české občany a děsí turisty. Ke zrušení kontrol vyzvali dříve i další politici, zástupci Hradu se ale brání s tím, že opatření jsou nezbytná. 

„Pražský hrad je symbol české státnosti. Patří nám všem. A my všichni opravdu nejsme teroristi, tak jak si teď možná připadáme při jeho návštěvě. Požádal jsem příslušné instituce o revizi všech bezpečnostních opatření, která kolem Hradu stvořila válečné opevnění,“ napsal Rakušan.

Policie nyní na pokyn ministra vnitra obešle všechny relevantní bezpečnostní instituce s žádostí o vyjádření. „Ty posoudí a vyjádří se k nutnosti rozsahu stávajících opatření a případně se bude pracovat na novém bezpečnostním režimu. Domnívám se, že zhodnocení současných masivních opatření je na místě,“ dodal Rakušan. 

Za kontroly na vstupu do nejnavštěvovanější české památky a zároveň sídla prezidenta čelí Pražský hrad dlouhodobé kritice. Jeho zástupci se brání, že bezpečnostní opatření odpovídají požadavkům policie. Ke zrušení kontrol na konci roku už potřetí vyzvali také senátor Jiří Růžička a poslanec Jan Lacina (oba za STAN).