Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Ministr zahraničí bude v USA usilovat o pozvání Zemana do Bílého domu

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) bude tento týden při své cestě do USA usilovat o pozvání pro prezidenta Miloše Zemana do Bílého domu. Větší šanci na pozvání má ale podle něj premiér Andrej Babiš. Ve Spojených státech chce Petříček jednat také o energetice, kybernetické bezpečnosti nebo o společném přístupu ke konfliktům v Sýrii a v Afghánistánu.

„Já jsme přesvědčen, že je reálné, že se podaří domluvit schůzku na té nejvyšší úrovni. Mám signály, že tam ze strany amerických partnerů je zájem. Budu o tom hovořit s ministrem Pompeem tento týden v pátek,“ řekl Petříček. „Budu apelovat na americkou stranu, aby to byla schůzka na nejvyšší úrovni, je to na americké straně, koho pozvou do Bílého domu,“ doplnil.

Babiš v úterý při návštěvě Izraele poznamenal, že Petříčka nepověřoval, aby mu setkání s Trumpem dojednal. „Určitě pan Petříček nemá za úkol něco dojednávat. Pokud jsou nějaké schůzky, tak si je dojednávám sám,“ řekl novinářům.

Naopak prezident Zeman o přijetí v Bílém domě stojí, ale prohlásil, že se nebude se nikam vtírat. „Když mě pozvou, tak samozřejmě rád přijmu,“ řekl před časem. Zeman jako jeden z mála světových politiků veřejně podpořil Trumpa už během volební kampaně v roce 2016. Po Trumpově zvolení Hrad uvedl, že český prezident dostal pozvání na schůzku s novým americkým prezidentem na jaro 2017, setkání se ale dosud neuskutečnilo. Nedávno Zeman s odvoláním na velvyslance USA v ČR Stephena Kinga uvedl, že schůzka s jeho americkým protějškem je nepravděpodobná. Je ale možné, že se Petříček „blýskne“ a podaří se mu pozvání do Bílého domu vyjednat.

Petříček bude s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem jednat i o konkrétních tématech pro případnou schůzku nejvyšších představitelů Česka a USA. „Bude to opět bezpečnost, bude to otázka vzájemného obchodu, otázka spolupráce v oblasti inovací, vědy a výzkumu,“ prozradil šéf české diplomacie na úterní tiskové konferenci.