Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Ministr zdravotnictví Vojtěch odmítá změny v protikuřáckém zákonu, zatímco jiní ministři jsou benevolentnější.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch odmítá jakékoli změny v protikuřáckém zákonu, které má projednávat kabinet v demisi. On sám osobně nechce jít proti mezinárodním závazkům naší země. Svůj postoj oznámil hned v úvodu středečního jednání vlády.

Za návrhem novely stojí poslanec ODS Marek Benda. V návrhu stojí, že by se měly vzít v potaz menší hospody a bary a slevit z úplného zákazu kouření. Na zařízení s plochou do 80 metrů čtverečních bez výdeje pokrmů, by se zákon nevztahoval. Záleželo by tedy na rozhodnutí jednotlivého majitele hospody a baru, zda bude jejich zařízení kuřácké nebo nekuřácké. Tyto tzv. kuřárny by musely mít vlastní odvětrávání bez obsluhy na pouhých 30 procentech plochy zařízení. Tyto prostory by nebyly přístupné lidem mladším 18 let.

Protikuřácký zákon platí již devět měsíců. Podle Vojtěcha se jedná o poměrně krátkou dobu na to, aby se s jistotou daly určit negativní nebo pozitivní vlivy nového zákona.  V jednom z rozhovorů uvedl, že jde spíše o vjemy než reálná fakta, na to, aby došlo ke změnám v tak závažné věci jako je kouření na veřejnosti. Osobně by o případných změnách diskutoval až za několik let, kdy budou dopady protikuřáckého zákona jasnější. K novému návrhu se Vojtěch vyjádřil slovy, že není dostatečně zdůvodněný a odporuje mezinárodním závazkům, které jako země máme vůči Světové zdravotnické organizaci, se kterou jsme podepsali úmluvu o kontrole tabáku. Hlavní myšlenkou této rámcové úmluvy je ochránit občany před expozicí kouřem.

Se stanoviskem ministra Vojtěcha souhlasí i vládní legislativci, kteří kabinetu doporučují, aby návrh zamítl. K Vojtěchovi se připojila i současná ministryně obrany Karla Šlechtová, která se jako striktní nekuřačka obává případných změn.

Naopak Klára Dostálová, ministryně pro místní rozvoj, začala hovořit o vlivu tohoto zákona na obce v ČR a novelu podpořila. Domnívá se, že vyhánění lidí do ulic z restauračních zařízení, kde zabírají chodníky, představují pro obce větší hrozbu, než zřízení menších kuřáckých salonků se striktně odděleným prostorem pro kuřáky a nekuřáky. Obce si již delší dobu stěžují na rušení nočního klidu, kterého se dopouští právě kuřáci stojící před hospodami.

Podobného názoru je i ministryně práce Jaroslava Němcová, která leč nikdy nekouřila, by přivítala menší uvolnění pro obce, kde jsou restaurace jistým společenským zázemím. K ní se připojila i ministryně financí Alena Schillerová, která by nechala svobodu rozhodování na majiteli daného zařízení. O zmírnění protikuřáckého zákona se rozpovídal i ministr zemědělství Jiří Milek, jenž se považuje za „tolerantního nekuřáka“.