Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Ministryně obrany Šlechtová stojí na straně prezidenta Zemana a podporuje jej v rozhodnutí pověřit BIS vyšetřováním přítomnosti jedu novičok na území ČR.

Prezident ČR Miloš Zeman v pondělí pověřil šéfa Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku, aby BIS vyšetřila, zda byl u nás skutečně vyvíjený nebo skladovaný jed novičok. Ten byl použit v Anglii při útoku na bývalého agenta ruské vojenské rozvědky Sergeje Skripala, který později působil jako spolupracovník britské tajné služby. V jihoanglickém Salisbury došlo na začátku března k tragédii, kdy byli Skripal s jeho dcerou otráveni paralytickou látkou označovanou jako novičok.

Británie z otravy obvinila Rusko a vyhostila 23 ruských diplomatů. Kreml razantně tato obvinění odmítá. V minulosti Rusko dokonce nařklo Česko z toho, že jsme byli jednou ze zemí, která novičok vyvíjela. Proti tomu se ostře postavil premiér v demisi Andrej Babiš. Za účelem solidárnosti s Británií Česko začátkem týdne vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří mají na návrat do rodného Ruska čas do 1. dubna. Proti ruským diplomatům vystoupily i Spojené státy americké, které jich vyhostily 60.

Karla Šlechtová, současná ministryně obrany, se v tomto ohledu zastává hlavy státu. Údajně se prezidentovi svěřila hned v pondělí odpoledne v Lánech s důvěrnými záležitostmi v režimu. Blíže odmítla cokoli komentovat. Z dostupných informací ale vyplývá, že o Zemanově plánu pověřit BIS pátráním věděla. Jeho rozhodnutí respektuje, dodává, že „se jedná o jeho pravomoci a doufá, že výsledky vyšetřování budou odpovídat jejím informacím v režimu vyhrazené a důvěrné. “

Naopak se jí tento nápad zamlouvá. Tvrdí totiž, že zahájení pátraní rozhodně není zbytečné, jak se někteří domnívají. Věří, že se BIS podaří zjistit, zda v ČR někdy novičok byl, a také by měl prověřit vyjádření všech tří ruských stran zodpovědných za šíření této dezinformace. Na závěr rozhovoru pro lidovky.cz uvedla, že „trvá na tom, že na území ČR novičok a žádné jeho části nejsou. “

Jedním z prvních, kdo prezidentův krok kritizoval, byl předseda STAN Petr Gazdík. Chce, aby Senát začal v tomto ohledu jednat. Příčí se mu totiž fakt, že ministryně Šlechtová všude prohlašuje, že novičok na našem území není, zatímco hlava státu nařídí vyšetřování. Horní komora Parlamentu má ve své moci podat žalobu z důvodu velezrady. Prezidentovy kroky mohou senátoři napadnout tvrzením, že Zeman jednal proti celistvosti republiky a proti České ústavě. Ústavní soud může poté přijít s verdiktem, že Zeman ztratí svoji funkci a způsobilost ji znovu nabýt.