Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

V minulých volbách v Doubravě Miloš Zeman získal 86 procent hlasů. Podle místních je to „kapacita“. Letos mu ovšem na paty šlape Jiří Drahoš.

Mezi Karvinou a Orlovou leží vesnice Doubrava, která v minulých volbách na prezidenta v roce 2013 vyjádřila současné hlavě státu Milošovi Zemanovi největší podporu. Tehdy si získal přízeň až 86 procent obyvatel.  Doubrava je zvláštní místo naší země. Smutek z úpadku bývalých havířských měst se zdá být silný. V minulosti o ní složil báseň Petr Bezruč. Kdysi byla plná bohatých horníků. I přes socialismus tam fungovala síť obchodů, hotel, železniční nádraží a služby. Dnes si místní stěžují na vysokou nezaměstnanost a s tím i na nízké příjmy. Vesnice tak přišla o asi 4/5 obyvatel. Nezaměstnanost v této oblasti činí až 12 procent v celém okrese. Lidé se cítí být ponecháni osudu na vlastní pěst. Větší část obyvatel žije v jediné havířské kolonii, která tu zbyla. Ostatní byly postupně zničeny, a lidé se tak vystěhovali do Karviné nebo Orlové.

Ve velkých městech ČR si lidé na nedostatek pracovních nabídek nemohou stěžovat. Například v Praze, Brně nebo Plzni firmy nabízí platy ve výši 30 tisíc korun. V Doubravě je práce k sehnání za maximálních 15 tisíc korun, a to s nadsázkou. Místní obyvatelé jsou pomalu, ale jistě unavení z neustálých slibů o lepší budoucnosti, průměrném platu a reklam na letní dovolenou, na kterou z nich nikdo nemá finance. Řezník Michal Kovařík dodává, že se tam žije přímo „z ruky do ruky“.

Výsledky voleb odpovídají rozpoložení tamních občanů. V roce 2013 zvítězili komunisté s 31 procenty hlasů. Letos byl silnější hlas předsedy hnutí ANO Andreje Babiše, který ve volbách získal 42 procent. Na druhém místě je Tomio Okamura s hnutím SPD s 18 procenty hlasů. Komunisté tak propadli na třetí místo.

Je zjevné, že Zeman je opětovným favoritem, i když část obce přemýšlí o volbě bývalého šéfa Akademie věd Jiřího Drahoše. Tamní lidé na otázku o kandidátech na Hrad jen odseknou slovy, že je politický svět nezajímá, jelikož mají jiné starosti. Řada z nich tvrdí, že nad prezidentskými volbami ještě nepřemýšleli, a že je jim to vlastně jedno. Rezignovali na svoji existenci. Podle nich jim nemá kdo pomoct. Jedno, jestli je to „Havel nebo Zeman“, říkají. Majitelka restaurace Národní dům Ildiko Stablová říká, že nikdo o volbách nemluví. Ani těch parlamentních nebo prezidentských. Ukazuje přitom na televizní obrazovku, která je neustále vypnutá.

Na jednom se ale místní shodují, a to, že je současný prezident ČR Zeman lidový člověk, který nemá v úmyslu rozkrádat republiku. Rovněž se jim líbí, že nechce přijetí eura. Občané žijící v tzv. finských domcích nemohou říct o Zemanovi nic negativního. Považují jej za rozumného a chytrého. Navíc zdůrazňují fakt, že za dobu jeho působení se neztratily žádné peníze a nedocházelo k takovými únikům jako dřív. Zamlouvá se jim jeho osobnost, kdy sdělí vše, co si myslí. Má jasné názory a nebojí se Bruselu. Češi si mohou být jistí, že se za ně Zeman postaví, prohlásil hasič Martin Kučera. Podle starosty jej spousta lidí bez vzdělání, prostého ducha, respektuje. Zdá se jim, že Zeman za naši zemi bojuje. Rovněž oceňují jeho kladný vztah s Babišem, kterého si tady váží.

Z 31 obyvatel ve vsi, kteří bylo oslovení v anketě Hospodářských novin, jich 18 uvedlo, že chtějí volit Zemana, čtyři k volbám nepůjdou vůbec a čtyři se nerozhodli.  Další čtyři uvažují o volbě Jiřího Drahoše, který je podle starosty na druhém místě. Je to vědec, reprezentativní člověk s dobrým vystupováním, což se místním líbí.

I přes obrovskou podporu většiny obyvatel se ovšem najdou také Zemanovi odpůrci. Hlásají, že se vtírá do přízně Rusům, že je nemocný, a že si často protiřečí. Místní farář Marcel Puvák napsal do obecného zpravodaje, že čeká, až přijde NĚKDO. Domnívá se, že si vybíráme podprůměrné představitele, kteří nás mají ve světě reprezentovat.