Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Mirek Topolánek: Češi mají být vlastenci hrdí na český pas a korunu. A každý má právo být „offline“

V nadcházející prezidentské volbě chce bývalý premiér a předseda ODS Mirek Topolánek voliče přesvědčovat heslem „Za svobodu se musí bojovat“. Na tiskové konferenci na téma domácí politika prohlásil, že Češi mají být vlastenci hrdí na českou korunu a pas, díky kterému mohou navštívit 152 států světa bez víza.

„Každý člověk se musí cítit být členem svobodného a hrdého národa. Každý musí cítit, že stát podporuje ty pracovité lidi. Každý musí cítit, že stát chrání jeho rodinu, jeho bezpečnost, suverenitu státu. Každý musí cítit, že stát funguje a zaručuje mu práva a svobody,“ myslí si Topolánek. Hrdost a zdravé vlastenectví chce v Češích podporovat. Podle Topolánka mají občané pocit, že se na ně stát vykašlal. „Podpořím lidi, kteří pracují, chtějí pracovat a nemohou pracovat. Nepodpořím černé pasažéry a parazity. Chci, aby stát podpořil šikovné a pracovité lidi a rodiny s dětmi. O ty doma se musíme postarat především,“ představil své priority.

Jako své osobní téma označil Topolánek právo každého „být offline“. Podle něj nemůže být nikdo nucen používat televizi, platební karty a další moderní prostředky, pokud z jakéhokoli důvodu nechce. Zároveň chce za každou cenu zachovat hotovost jako výraz svobody. “Nemůžeme nutit lidi, aby měli televizi, mobil, účet, kartu, wifi,“ řekl. Otázku postupující digitalizace a zároveň právo každého rozhodnout se podle své vůle, zda chce či nechce moderní technologie používat považuje Topolánek za silné téma. „Chci garantovat kontinuitu polistopadového vývoje. Nechci dovolit, aby nějaká byrokracie či technokracie nahradila demokracii,“ dodal.

Za zásadní považuje Mirek Topolánek také to, aby Česko mělo bojeschopnou armádu. „Bezpečnost není zadarmo. Chci, abychom měli alespoň 30 tisíc vojáků. Chci mít silnou armádu, která nás bude chránit proti terorismu i kybernetickým útokům,“ prohlásil na konferenci. Poznamenal, že nyní sice máme elitní jednotky, ale armáda jako celek ztratila bojeschopnost a takzvaný vševojskový charakter. Armáda by podle něj měla také být připravena chránit české hranice, pokud by selhala ochrana společné schengenské hranice.