Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Mirek Topolánek oznámil kandidaturu na prezidenta. Sbírá podpisy senátorů

Bývalý premiér a někdejší předseda ODS Mirek Topolánek si půdu pro cestu na Hrad připravoval již delší dobu. Poté, co v roce 2010 odešel z politiky se sice stáhl do ústraní a věnoval se podnikání v energetice, od říjnových parlamentních voleb ale někdejší předseda vlády začal veřejně komentovat politické dění a jeho tvář se začala znovu objevovat na stránkách novin.

Topolánek minulé úterý na ČT24 mimo jiné řekl, že když viděl prezidenta, jak oficiálně pověřuje Andreje Babiše vyjednáváním o vládě, zděsil se, jak ztrhaně vypadá. S ohledem na svůj zdravotní stav by se prý měl prezident šetřit a Topolánek ho proto vyzval, aby znovu nekandidoval.

„Jezdi do toho Jižního Sudánu projednávat energetický projekty, ale dávej pozor, aby tě tam nesežrali a hlavně do politiky už se nepleť,“ vzkázal Topolánkovi o několik dní později Miloš Zeman v pořadu Týden s prezidentem. Uvedl to po dotazu Jaromíra Soukupa, co říká tomu, že se po volbách objevilo velké množství komentářů Mirka Topolánka.

“Já jsem se v úterý, možná emotivně, protože rozumem bych to nikdy neudělal, rozhodl, že budu kandidovat na prezidenta a začal jsem shánět podpisy. To rozhodnutí u mě osobně dávno padlo,” oznámil v neděli Topolánek překvapeným novinářům. Toho, že by mu lidé neodpustili prohřešky z minulosti se neobává: „Kdybych neviděl šanci, tak bych do toho nešel. Můj jediný problém je vysvětlit lidem v České republice, že pokud jsem někdy nějaké chyby udělal, tak já nedělám stejné chyby dvakrát. Že jsem hodnověrný kandidát. Své šance vidím poměrně vysoko. S tím počtem kandidátů je to velká loterie, ale jdu do toho plnou vahou, s podporou rodiny,“

Jiří Drahoš se k Topolánkově kandidatuře vyjádřil na svůj vkus nezvykle ostře: “Takže Mirek Topolánek chce kandidovat na prezidenta. Podle svých slov nás chce zachránit před Zemanem. Přitom představuje přesně to samé, co současný prezident. Hrubost, vulgarita a nedostatek respektu k názorovým odpůrcům, to tyto dva matadory české politiky spojuje. Jeho nejbližší spolupracovník Marek Dalík zítra nastupuje do vězení. Ta kandidatura je pro mě zkrátka špatný vtip,” napsal včera na Facebook.

Andrej Babiš k Topolánkově nápadu uvedl: „Nemůžu tomu uvěřit, že nejzkorumpovanější premiér od samostatného státu se uchází o funkci prezidenta. To si skutečně vyžaduje obrovskou dávku arogance a sebestřednosti. ODS konečně našla svého kandidáta, který symbolizuje její korupční historii.“

Mirek Topolánek chce získat podporu pro svou kandidaturu v Senátu, do zítřejších 16 hodin musí sehnat alespoň 10 senátorských podpisů. „Chci průřezovou podporu. Nejsem kandidát žádné strany, nekandiduji s podporou žádné strany. Sháněl jsem a mám pocit, že se mi to podaří – mít podporu pěti klubů v Senátu,“ věří si Topolánek.