Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Miroslav Kalousek nevyloučil kandidaturu na prezidenta v roce 2023

Dlouholetý poslanec a někdejší ministr financí v Topolánkově a Nečasově vládě Miroslav Kalousek sice nedávno v Poslanecké sněmovně složil svůj mandát, zároveň však oznámil, že z politiky se nechystá. V pátečním rozhovoru pro internetovou televizi DVTV uvedl, že nevylučuje kandidaturu na prezidenta v příštích prezidentských volbách v roce 2023.

„Nevylučuji naprosto žádné volby kromě těch parlamentních v roce 2021. A to ne proto, že bych o tom přemýšlel a zatím nebyl rozhodnut, nýbrž proto, že jsem o tom zatím přemýšlet nezačal,“ uvedl Kalousek. Dodal, že se prozatím ani nerozhodl, zda se danou možností zabývat vůbec začne.

Po složení funkce poslance na schůzi Poslanecké sněmovny Kalousek prohlásil, že má v hlavě několik variant svého budoucího uplatnění, nejdříve si ale chce dát „pár týdnů pauzu“ a rozhodnout se s čistou hlavou. „Musím se něčím živit, jsem mladý a cítím se v plné síle. Odešel jsem z Poslanecké sněmovny, ale to neznamená, že nebudu dělat politiku,“ sdělil. I nadále zůstává členem TOP 09, dle svých slov chce být poradním hlasem svým kolegům. 

Když sumarizoval svých 23 let ve Sněmovně, neskrýval Kalousek zklamání z úrovně české politiky. „Co mě mrzí nejvíc, když se podívám na těch 23 let, jak strašně upadla úroveň české politiky ve smyslu opravdové politiky. To, co je dnes politikou, to je karikatura na politiku.  Spor je maximálně o to, kdo si udělá lepší selfíčko,“ prohlásil. 

Kalouskův bývalý „šéf“ Mirek Topolánek v pořadu CNN Prima News řekl, že by Kalouska rád viděl na Hradě. „Mám pár vizí. Byl by výborný premiér, což vypadá jako nepředstavitelné, dovedu si ho představit jako prezidenta nebo někde ve velké finanční instituci.“ Sám Topolánek se o nejvyšší ústavní funkci ucházel v roce 2018, získal ale pouhých 4,30 % hlasů.