Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Miroslava Němcová: Zeman je zrádcem naší země, patří k nejodpudivějším figurám

Senátorka Miroslava Němcová (ODS) se na svém facebookovém profilu ostře vyjádřila na adresu Miloše Zemana, kterého mimo jiné nazvala „zrádcem naší země“. Stalo se tak několik hodin poté, co prezident uvedl, že by podle něj měli být odvolání ministr zdravotnictví Jana Blatný, šéfka SÚKL Irena Storová a ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Důvodem měl být zejména jejich odmítavý postoj k ruské vakcíně Sputnik V. 

„Veřejně prohlašuji, že Miloš Zeman je zrádcem naší země. Jeho činy a spojenectví s Andrejem Babišem řízeně vedou k rozvratu české společnosti. Nikdy neprojevil snahu být autoritou, která spojuje, nikdy nevynechal příležitost být papalášem, který ničí a rozbíjí. Jeho motivací není zájem společnosti, její šance na uzdravení a prosperitu. Jeho zájmem je návrat k východním pořádkům, nástrojem je vzbuzování nenávisti. Patří na temnou stránku dějin naší země, řadí se k těm nejodpudivějším figurám. Těmi se sám obklopuje a získává od nich moc k destrukci ústavních principů, k osobní mstě, k prosazení velezrádných zájmů ve prospěch Ruska a Číny,“ napsala senátorka.

Zemanovo prohlášení kritizovali další opoziční politici. „Nepřijatelné, aby prezident požadoval odvolání Blatného, který nejde na ruku zájmům Ruska a Číny a odmítá nestandardní postup v případě výjimky pro vakcíny. Devadesátky už skončily! Na Hradě si toho ještě nevšimli, k šípku ať už jdou ti co nehájí naši bezpečnost a naše zájmy!“ poznamenal na Twitteru poslanec Marian Jurečka za KDU-ČSL. 

Vyjádřil se i obvykle zdrženlivý předseda Pirátů Ivan Bartoš: „Pan prezident na to rád zapomíná, ale nemá pravomoc k tomu odvolávat ministry. O otázkách vakcín pak musí rozhodovat odborníci, ne politici. Nejdůležitější musí být ochrana zdraví občanů: proto v ČR musí být využívány vakcíny, které prošly řádným evropským schvalovacím procesem.“

Naopak bývalý poslanec Miroslav Kalousek si v komentáři k Zemanovým výrokům nebral servítky: „Není to velezrada, nebojte se a neberte to vážně. Je to jenom výrok choromyslného starce v pokročilém stadiu demence. Příště u prezidentské volby lépe přemýšlejme,“ napsal.