Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Místopředseda Senátu Jaroslav Kubera nebude kandidovat na prezidenta ČR. Nechce se účastnit negativní kampaně, navíc bez podpory vlastní rodiny.

Místopředseda Senátu Jaroslav Kubera v červenci oznámil, že má dostatek senátorských podpisů pro kandidaturu na prezidenta ČR. Na druhou stranu již mnohokrát řekl, že se ke své kandidatuře vyjádří po podzimních volbách do Sněmovny, které proběhly minulý týden. Nyní potvrdil, že se nebude účastnit bitvy o Hrad. Jako jeden z důvodů uvedl fakt, že jej rodina v kandidování nechce podpořit, navíc se nechce zaplést do negativní kampaně. Ta je pro něj nepřijatelná. A z jeho komentářů je zřejmé, že se republika negativnímu druhu kampaně nevyhne. A jako klíčové je pro něj skutečnost, že se s velikou pravděpodobností stane prezidentem ten současný, Miloš Zeman. Kubera si je jistý, že se Zemanovi podaří obhájit svoji pozici na Hradě zejména díky hlasům voličů hnutí ANO, které s přehledem zvítězilo ve sněmovních volbách. Předseda hnutí Andrej Babiš již v úterý oznámil, že ANO do prezidentských voleb nepošle vlastního kandidáta.

Dále Kuberovi překáží přístup Úřadu pro dohled nad hospodařením stran a hnutí, který se snaží prosadit pravidla pro prezidentskou kampaň za každou cenu. Toto chování považuje za buzeraci. Úřad ho nabádal k registraci, ke zřízení transparentního účtu i přesto, že v té době Kubera ještě nevěděl, zda kandidovat bude.

Místopředseda Senátu se odmítl vyjádřit ke zdravotnímu stavu Zemana, který není moc dobrý, což by mu mohlo bránit v pozici hlavy státu po celé další pětileté období. Myslí si, že ze zdravotních důvodů by Zeman funkci neobhájil, ovšem co se týče hlasů voličů, Kubera má za to, že Zeman má velikou šanci na vítězství.

Současná hlava státu nešetří podporou vůči Babišovi, a teď i vůči šéfovi SPD Okamurovi. Odmítl označení SPD za extremistické uskupení, a zastal se ho jako případného partnera v koalici s hnutím ANO. Prezident se domnívá, že by přínosem pro Česko mohla být i Česká pirátská strana, která ve volbách skončila na třetím místě.

Nad povinný počet podpisů občanů se dostali současný prezident Miloš Zeman, bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš a podnikatel Michal Horáček. Včetně Kubery se podařilo bývalému českému velvyslanci ve Francii Pavlovi Fischerovi sesbírat podpisy Senátorů. Mezi dalšími uchazeči na Hrad jsou i prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek, který získal 22 poslaneckých podpisů, a bývalý šéf automobilky Škoda Vratislav Kulhánek.