Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Můj šestý rok s Vámi. Na Hradě proběhla oslava výročí Zemanovy inaugurace

Prezident Miloš Zeman v neděli na Pražském hradě uspořádal slavnostní večer u příležitosti šestého výročí své inaugurace v roce 2013. Několika stovkám pozvaných příznivců poděkoval za podporu nejen v kampani před loňským znovuzvolením hlavou státu. Ve Španělském sále pak hostům zazpívala světoznámá francouzská šansoniérka Mireille Mathieu.

„Vážený pane premiére, vážení a milí přátelé, to „milí” bych chtěl podtrhnout, protože každý rok se tady scházíme, a teď už je to pošesté. Doufám, že to spolu zvládneme ještě čtyřikrát,“ zahájil prezident večer, který jinak moderovala choť hradního kancléře Alex Mynářová. „Chci při této příležitosti poděkovat všem, kteří mne podpořili v prezidentských volbách v roce 2013 a 2018, stojí při mně v časech dobrých i zlých a drží mi palce. Slibuji, že jako prezident republiky budu i nadále hájit zájmy naší krásné země a zájmy všech občanů,“ přivítal Zeman hosty, mezi kterými nechyběl ani premiér Babiš a kardinál Duka.

Prezident ve své řeči pochválil také moderátorku Mynářovovu: „Milá Alex, já vím, že to sem zdánlivě nepatří, ale mám Tě rád, a protože nosíš pod srdcem děťátko a věřím, že tentokrát to dobře dopadne, tak Ti přeji, aby rostlo do zdraví a do krásy a až přijde puberta, tak se z něho stane protivný spratek,“ popřál Zeman bývalé hvězdě ČT a během projevu ji i pohladil po vlasech. Očividně zaskočená Mynářová si musela z očí otírat slzy.

Po krátkém projevu pak následoval koncert slavné francouzské šansoniérky Mireille Mathieu. Mathieuová do Prahy zavítala v rámci evropského turné Made in France. Dvaasedmdesátiletá zpěvačka vyprodala dva veřejné koncerty, které se konaly v pátek a v sobotu v Kongresovém centru. Na první z nich se přišla podívat i manželka prezidenta Ivana Zemanová, stejně jako na koncert v roce 2017. Idea dnešního koncertu podle hradního mluvčího Ovčáčka vznikla loni v červnu, kdy se Zeman a jeho manželka setkali s francouzskou zpěvačkou na Pražském hradě.