Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Muž hrozil odpálením bomby na Pražském hradě, policisté jej vzápětí zadrželi

Policisté museli v úterý večer předčasně uzavřít Pražský hrad pro návštěvníky kvůli anonymní výhrůžce bombovým útokem. Anonymní volající se podle policie představil jako “Král světa” a hrozil odpálením bomby v areálu Pražského hradu. Kriminalisté sedmatřicetiletého muže z Jablonecka, kterého z vyhrožování podezírají, zadrželi ještě téhož dne.

„Kriminalisté 37letého muže z Jablonecka zadrželi téhož dne, a protože vše nasvědčuje tomu, že má v úmyslu v ,kralování‘ pokračovat, rozhoduje se nyní o jeho vzetí do vazby,“ informovala dnes Policie ČR na twitteru.

Událost se stala v době, kdy veřejným prostorem opět rezonuje diskuse o zrušení bezpečnostních kontrol při vstupu do areálu Pražského hradu. Někteří politici kontroly kritizují a žádají prezidenta Miloše Zemana, aby areál více zpřístupnil. Prezidentská kancelář ale odkazuje na postoj policie, podle níž nynější bezpečnostní opatření na Hradě odpovídají situaci ve světě i ČR a průběžně se vyhodnocují.

Ke zrušení kontrol Hrad naposledy vyzval otevřeným dopisem senátor Jiří Růžička a poslanec Jan Lacina. O otevření areálu žádají od roku 2016, kdy byly kontroly zavedeny, už potřetí. Hradní kancelář ale oba politiky obvinila ze šíření dezinformací a nenávisti a označila je za „neúspěšné účastníky pokusu o puč proti prezidentu republiky“. Argumentovala právě tím, že bezpečnostní kontroly na Hradě nejsou v její kompetenci.