Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Na lánském zámku se v sobotu sejde Zemanův poradní tým, tématem bude inflace

V sobotu se na zámku v Lánech po delší odmlce opět sejde poradní tým prezidenta Miloše Zemana. Tématem bude boj proti inflaci, oznámil dnes prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Mimořádnými hosty setkání budou guvernér České národní banky (ČNB) Jiří Rusnok a prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Poradní tým prezidenta se v minulosti scházel zhruba jednou za měsíc. Poslední ale zasedl loni na podzim před hospitalizací Zemana v Ústřední vojenské nemocnici, od té doby nejednal. Že má prezident v úmyslu obnovit jeho zasedání, informoval v únoru po jednání na Hradě ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). V dubnu by se podle něj expertní jednání mělo zabývat bezpečností.

Na sobotním setkání bude hlavním tématem boj s vysokou inflací, která již několik měsíců komplikuje hospodářský život v Česku i v řadě dalších zemí. Guvernér Rusnok se obává, že se projeví na dramatickém snížení hospodářského růstu ČR. Růst českého HDP může podle něj koncem letošního roku klesnout k nule, řekl v neděli v České televizi. 

Inflace v Česku, která může vystoupat až na úrovně kolem 13 a 14 procent, by podle Rusnoka mohla začít klesat ve druhé polovině roku. Meziroční růst spotřebitelských cen se v únoru vyšplhal na 11,1 procenta, což byla nejvyšší hodnota od června 1998. Údaj ještě nezohledňuje dopady války na Ukrajině a byl o 1,4 procentního bodu vyšší, než odhadovala ČNB v únorové prognóze.