Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Náčelníkem generálního štábu bude ředitel NÚKIB Řehka, shodl se Zeman s Černochovou

Prezident Miloš Zeman se v pondělí na Pražském hradě setkal s ministryní obrany Janou Černochovou (ODS), aby prodiskutovali jméno nového náčelníka generálního štábu Armády ČR. Shodli se na tom, že jejich společným kandidátem bude Karel Řehka, ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

Návrh na jmenování nástupce náčelníka generálního štábu Aleše Opaty ve středu schválila vláda. Ačkoli Řehka přichází z „civilu“, armádu zná velmi důvěrně. Před dvěma lety ji opustil v hodnosti brigádního generála, strávil v ní prakticky celou kariéru. Nové funkce by se měl ujmout 1. července. 

Brigádní generál Řehka po studiu odešel ke speciálním silám do Prostějova, kterým i velel. Vyslán byl na několik zahraničních misí na Balkáně a v Afghánistánu a působil i ve velitelských strukturách v rámci NATO. Absolvoval několik zahraničních kurzů včetně prestižního Rangers v USA. Po jmenování do čela NÚKIB odešel do civilu. 

Ministryně hledala nového náčelníka generálního štábu delší dobu. Současný šéf armády Aleš Opata už nechce mandát prodloužit. O novém náčelníkovi ministryně mluvila se Zemanem minulý pátek na otevírání výstavy v Národním muzeu k 80. výročí atentátu na Reinharda Heydricha. “Tam mě pan prezident ubezpečil, že ve středu dojde ke shodě a budeme mít náčelníka generálního štábu v poměrně brzké době,” řekla v neděli v České televizi Černochová.