Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Národní bezpečnostní úřad nenašel žádné chyby při skartacích na Pražském hradě

Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) během své únorové kontroly nenašel žádné chyby v postupech, jakými Kancelář prezidenta republiky (KPR) nakládala s tajnou zprávou o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích. Kontroly NBÚ a ministerstva vnitra na Hradě doporučil sněmovní bezpečnostní výbor v souvislosti se skartováním tajné zprávy o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích.

Na skartování tajné informace na Hradě upozornily Radiožurnál a server Respekt.cz. Policisté podle nich na informaci o skartování materiálu narazili, když na Hradě zjišťovali, zda se s tajnou zprávou o Vrběticích neseznamovali lidé bez bezpečnostní prověrky. KPR později potvrdila, že dokument skartovala. Odmítá ale, že by tím porušila předpisy.

Na Pražském hradě ve stejné době proběhla také kontrola ministerstva vnitra kvůli případu vyznamenání předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského. Hrad původně v říjnu 2020 informoval, že Rychetský dostane Řád Tomáše Garrigua Masaryka, později však od rozhodnutí ustoupil s vysvětlením, že listina s rozhodnutím o udělení vyznamenání se ztratila.

Pražský hrad dnes informoval, že kontrola Národního bezpečnostního úřadu nenalezla žádné nedostatky ohledně uchovávání a skartace dokumentů. „NBÚ k ní nekonstatoval zjištěné nedostatky. Tolik medializovaný utajovaný dokument není uveden v rámci zjištěných nedostatků. KPR obdržela od NBÚ protokol o výsledku kontroly, který obsahuje 76 listů a 16 příloh celkově o 30 listech,“ uvedla Kancelář prezidenta republiky.