Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

NATO nám dává pocit bezpečí, ale bombardování Jugoslávie byla chyba, řekl Zeman

Česká republika si dnes připomíná 20. výročí vstupu do Severoatlantické aliance a na Pražském hradě se za přítomnosti prezidentů V4 a dalších významných hostů uskuteční slavnostní akt a oslava tohoto výročí. Prezident Miloš Zeman v pondělí poskytl k tématu Severoatlantické aliance obsáhlý rozhovor, kde mimo jiné řekl, že bombardování bývalé Jugoslávie v roce 1999 považuje za chybu.

Prezident se v rozhovoru svěřil, že na tehdejší rozhodování české vlády vzpomíná velmi nerad. Poukázal na to, že Česká republika byla poslední zemí, která souhlas s bombardováním vyslovila. „A to ještě z toho důvodu, že jsme byli v NATO tři neděle a nebylo by asi úplně normální, kdybychom hned jako nováček a jako jediná země vetovali toto rozhodnutí,“ řekl.  Připomněl, že Česko se snažilo v alianci hledat spojence, ale neúspěšně. Až později ho podpořilo Řecko. „Ale mohu vám říci, že s určitým odstupem to považuji za chybu a že se domnívám, že to byl akt určité mocenské arogance,“ dodal prezident. Spojenecké bombardování Afghánistánu však za chybu nepovažuje.

Na otázku, co považuje za hlavní přínos českého členství v NATO Zeman odpověděl, že „hlavně pocit bezpečí. Protože v dnešním neklidném světě je vždy dobré, když jsme začleněni jednak do Evropské unie, což je víceméně ekonomická aliance, tak do vojenské aliance, jako je NATO.“

Od útoků na New York a Washington 11. září 2001 je podle Zemana zřejmé, že hlavním, ne-li jediným nepřítelem NATO je mezinárodní terorismus. Další světové velmoci, Rusko a Čínu, český prezident za hrozby nepovažuje. „Protože ti, kdo jsou označováni za nepřátele, jsou ve skutečnosti konkurenty. A mezi konkurentem a nepřítelem je přece jenom jistý rozdíl. Pokud bychom tento rozdíl neuznávali, tak se vracíme do doby studené války,“ řekl prezident.

Kybernetické hrozby naopak považuje za nafouknutou bublinu. „Nechci samozřejmě podceňovat kybernetické hrozby, ale uvědomte si, že ty dosavadní útoky hackerů byly spíše komické než vážné,“ řekl. Připomněl, že v Česku hackeři napadli e-mailový účet tehdejšího premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) nebo servery ministerstva zahraničí. „Bylo to zajímavé počtení, v jednom případě dokonce velmi erotický text, který jste možná četli, ale nic vážného,“ shrnul Zeman.