Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

NATO selhalo. Z Afghánistánu bude centrum světového terorismu, obává se Zeman

Prezident Miloš Zeman se obává, že z Afghánistánu se stane centrum světového terorismu a obnoví se teroristické útoky po celém světě. Odchodem z Afghánistánu podle něj USA ztratily prestiž světového lídra a NATO vyvolává pochybnosti o oprávněnosti své existence, protože dramaticky selhalo. Řekl to ve včerejším rozhovoru pro server Parlamentní listy.

„Tálibán na území Afghánistánu vytvoří teroristické centrum. Tím se obnoví teroristické útoky v podstatě po celé zeměkouli. Chtěl bych jinak připomenout, že stažení vojsk jsem kritizoval už před rokem na summitu NATO v Londýně. Nyní znovu na summitu NATO v Bruselu. Díval jsem se přitom do očí nejprve jak Trumpovi, tak Bidenovi, kteří tam byli a říkal jsem jim, že je to zbabělost. Oni to samozřejmě neslyšeli rádi, ale zbabělost to reálně je,“ uvedl Zeman v rozhovoru. 

Dodal, že díky výnosům z pěstování opia nebude mít Tálibán žádné potíže s financováním teroristických aktivit proti Západu. V souvislosti s financemi prezident podotkl, že Česká republika by se měla zamyslet nad svými příspěvky do pokladny Severoatlantické aliance.

„Je potřeba si uvědomit, že když zvyšujeme výdaje na obranu, očekáváme za to nějakou protihodnotu a tou je právě ochrana před mezinárodním terorismem. Jestliže zde NATO selhalo, mělo by to vést i k přehodnocení našich obranných výdajů a k většímu důrazu na obranu národní,“ domnívá se prezident.

„Vzhledem k tomu, že až dosud naše obranné výdaje byly motivovány spíše požadavky Severoatlantické aliance a tyto požadavky jsou zase motivovány přáním zahraničních zbrojařských firem, tak si myslím, že naše zbrojní výdaje by se nyní, když investovat do NATO je tak trochu vyhazováním peněz, měly soustředit na národní obrany, na národní akvizice. Jako příklad jsem uváděl nákup dronů z Izraele, ale i podporu domácího zbrojního průmyslu a nekupovat všechno ze zahraničí,“ dodal Zeman.